Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak dbać o pupę niemowlaka?

pupa niemowlaka

Pupa niemowlaka jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Łatwo uszkodzić skórę, przez niewłaściwe jej traktowanie. Jak dbać o pupę niemowlaka?

Delikatna skóra niemowlaka

Delikatna skóra dziecka jest podatna na przegrzanie oraz wszelkiego rodzaju odparzenia i otarcia. Na pupie mogą pojawić się krostki i zaczerwienienie. Skóra musi swobodnie oddychać, więc pieluszka naszego malucha musi być sucha. W tym celu należy ją często zmieniać, ponieważ nietrudno o podrażnienie pupy. Gdy zaobserwujemy na skórze niepokojące krosty, odpowiednie będzie wietrzenie. Zbyt mocno otulona skóra nie ma jak oddychać, co nie daje poczucia komfortu, swobody i wygody. Pupę niemowlaka warto smarować łagodnym kremem, który złagodzi ewentualny rumień i nawilży skórę. W sklepach i aptekach są dostępne kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt. Zwykle są one nieperfumowane, mają krótki skład, są łagodne i przebadane dermatologicznie. Warto zwrócić uwagę, czy mają atest i czy są polecane przez Instytut Matki i Dziecka.

Pieluszka a pupa niemowlaka

Pieluszka ma kontakt ze skórą dziecka, dlatego warto dbać, by była sucha. W dzisiejszych czasach rodzice zdecydowanie częściej korzystają z jednorazowych pieluszek dla dzieci, które nie wymagają prania. Wystarczy wyrzucić zużytą pieluchę i założyć dziecku nową. Takie pieluszki muszą być chłonne i dobrane do wagi oraz wieku dziecka. Nie mogą być zbyt ciasne czy za luźne. Kiedy zauważymy na skórze malucha otarcia po noszeniu pieluchy, zmieńmy jej rozmiar lub producenta. Pieluszki także powinny posiadać odpowiednie atesty.

Codzienna pielęgnacja pupy niemowlaka

Pupę dziecka najlepiej myć przegotowaną wodą. W sklepach są dostępne chusteczki nawilżane, które rodzice chętnie używają. Niestety takie chusteczki mogą zwiększyć podrażnienia skórne u malucha. Zdecydowanie lepsze dla delikatnej i wrażliwej skóry będzie woda. Na podrażnioną skórę pupy niemowlaka sprawdzą się płatki owsiane, mąka ziemniaczana lub kilka kropel oleju migdałowego, który nawilży skórę. Można stosować go codziennie.

dzieckoIm bardziej naturalna pielęgnacja pupy, tym lepiej dla skóry dziecka. Pamiętajmy, że skóra dziecka nie jest w pełni wykształcona, więc bardzo łatwo ulega działaniu różnych czynników. Zamiast arsenału kosmetyków, postawy na naturalne i delikatne rozwiązania, które na pewno nie zaszkodzą skórze malucha, a dobrze ją wypielęgnują.

Katarzyna Antos

Komentarze

Izabela Matuszewska

5 lat temu

Niektórzy polecają smarować kremem przy każdej zmianie pieluchy, ale my tylko wtedy kiedy już naprawdę jest taka potrzeba, inaczej zostawiamy naturalnie

Komentarze są wyłączone.