atopowe-zapalenie-skory

Atopowe zapalenie skóry nie jest nam obcą chorobą. Coraz częściej poruszana jest jej tematyka. Jak często występuje atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry

To obecnie jedna z najczęściej występujących chorób skóry na tle alergicznym. Bywa diagnozowana zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie, co oznacza okresy remisji oraz zaostrzonych objawów. Towarzyszy mu świąd, pokrzywka, zmiany pracy układu immunologicznego oraz skóry. Wszelkie zmiany skórne mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, co dla wielu osób staje się powodem kompleksów czy wstydu.

Jak często występuje atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry dotyka ogromnej liczby osób. Ogromne znaczenie ma lokalizacja. Aż 12% populacji Europy cierpi z powodu tej choroby. Znacznie częściej chorują kobiety. Dużą grupą osób borykających się z atopią są dzieci między 3. a 18. rokiem życia. W naszym kraju statystyki również są niekorzystne. Około 2% osób dorosłych ma zdiagnozowaną atopię. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy wielkomiejskich ośrodków takich jak Warszawa czy Łódź. Tam liczby dochodzą nawet 10% atopików – dzieci i dorosłych. Niestety w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza liczba chorych znacząco wzrosła, co ma związek z rozwojem i zmianą naszego życia. Częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry można zobrazować podziałem wiekowym. Narażone na podrażnienia skórne są niemowlęta od 6 miesiąca życia do 2 lat. Skóra takiego dziecka nie jest w stanie obronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Okres dziecięcy, do 11. roku życia także może być czasem rozwinięcia się choroby skórnej. atopiaProblemy skórne mogą jednak samoistnie ustąpić. Atopowe zapalenie skóry, które pojawi się w okresie młodzieńczym lub życiu dorosły zwykle towarzyszy już przez następne lata.

Atopia to poważna choroba skórna, której objawy są dokuczliwe. Leczenie utrudnia fakt, że choroba może nawracać. Pacjenci muszą więc poświecić dużo czasu na codzienną i regularną pielęgnację skóry. Tylko właściwe zabiegi i kosmetyki poradzą sobie z regeneracją skóry. Miejmy nadzieję, że powstaną leki, które skutecznie będą leczyć atopowe zapalenie skóry i już więcej nie będziemy musieli spoglądać na przerażające statystyki.

Katarzyna Antos