Życie z alergią

Jak chronić seniorów przed koronawirusem?

Jak chronić seniorów przed koronawirusem

Seniorzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na koronawirusa. Niestety, w ich przypadku infekcja przebiega dużo gorzej, wielu z nich wymaga przebywania na OIOM-ie. Na dodatek największa śmiertelność występuje wśród osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Jak chronić seniorów przed koronawirusem?

Robić im zakupy i wykupywać leki w aptece

Najlepiej, aby seniorzy w najbliższym czasie unikali przebywania w dużych skupiskach ludzi. Dlatego niewskazane jest, aby chodzili do supermarketów i aptek, gdzie spotkać mogą wielu chorych. W ich przypadku zarówno koronawirus, jak i panująca grypa mogą mieć dramatyczne konsekwencje. Starszym rodzicom czy dziadkom warto zrobić zakupy i zaoferować wykupienie e-recepty.

Pomóc w załatwieniu e-recepty przez telefon

Seniorzy nie są tak obeznani z nowoczesnymi technologiami jak ludzie nieco od nich młodsi. W związku z tym nie do końca pojmują zasady e-recepty. Dziś zachęca się do nieodwiedzania przychodni. Najlepiej jest po prostu zadzwonić do lekarza rodzinnego i poprosić go o przepisanie kolejnej recepty na dany lek. Lekarz może ją przesłać na podany numer telefonu komórkowego w formie SMS-a, z którym osoba bliska może podejść do pobliskiej apteki.

Nie zawoź dzieci do babci

Od jutra do 25 marca zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczne w szkołach. Wiele osób nie ma co zrobić z dziećmi. Zazwyczaj odruchowo prosimy dziadków o to, aby się nimi zajęli. To kiepski pomysł. Dzieci bardzo często przenoszą choroby, choć same czują się dobrze lub lekko je przechodzą. Dużo lepiej jest zostawić je pod opieką kuzynki, która studiuje i ma obecnie wolne na uczelni.

Nie odwiedzaj rodziców, będąc chorą

Jeśli sama kiepsko się czujesz, masz dreszcze, łamie cię w kościach lub z twojego nosa cieknie katar, to znak, że nie powinnaś odwiedzać rodziców. W przypadku starszych osób nawet zwykła grypa może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Nie lekceważ go.

Po powrocie z zagranicy poczekaj dwa tygodnie z wizytą u seniorów

Byłaś na kontrakcie w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii lub wczasach w Hiszpanii? Poczekaj dwa tygodnie po powrocie, zanim odwiedzisz swoich starszych rodziców czy dziadków. Możesz bowiem być nosicielką koronawirusa. Tobie nic nie będzie dolegało, a oni zarażą się koronawirusem i trafią w ciężkim stanie do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *