Lifestyle

Jak bezpiecznie oddać głos w wyborach prezydenckich?

Jak bezpiecznie oddać głos w wyborach prezydenckich

Przed nami wybory prezydenckie, ich pierwsza tura odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Druga tura, która prawdopodobnie będzie musiała się odbyć, została zaplanowana na 12 lipca. Musimy jednak pamiętać, że pandemia koronawirusa wcale się nie zakończyła. Nie popadajmy w hurraoptymizm jak wiceminister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Wciąż każdego dnia przybywa kilkuset zakażonych. A jest ich zapewne znacznie więcej, bo przecież nie wszyscy z niepokojącymi objawami zgłaszają się do lekarza i mają robione testy. Wiele osób przechodzi infekcję koronawirusa w sposób bezobjawowy, co nie znaczy, że nie możemy się od nich zarazić i przejść tej choroby znacznie gorzej. Jak bezpiecznie oddać głos w wyborach prezydenckich?

Epidemia koronawirusa nie wygasła

Choć za oknem mamy piękną, letnią pogodę, a jutro oficjalnie kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacje, możemy też buszować po galeriach handlowych, korzystając z dobrodziejstw wyprzedaży sezonowych, to koronawirus wciąż stanowi zagrożenie. Nie lekceważmy go, zwłaszcza że lokale wyborcze odwiedza mnóstwo osób. Istnieje spora szansa, że wśród nich znajdzie się co najmniej jedna osoba zainfekowana przez koronawirusa. To wynika z podstawowych praw matematyki, które opisuje statystyka.

Zachowuj bezpieczną odległość w kolejce do lokalu wyborczego

Nie lekceważmy zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Do lokalu wyborczego ustawmy się w kolejce na zewnątrz. Niech wchodzą do niego pojedyncze osoby. Zachowujmy dystans w kolejce. Powinien wynosić on co najmniej 2 metry od innych osób. Nie wchodźmy sobie na plecy, nie przepychajmy. Spokojnie, każdy z nas zdąży oddać głos. Stanie w kolejce wyborczej to też nie okazja do spotkań towarzyskich. Oczywiście możemy zamienić parę słów, ale przy zachowaniu bezpiecznego dystansu.

Przed wejściem do lokalu wyborczego załóż maseczkę ochronną

Do lokalu wyborczego wchodźmy tylko w maseczkach na twarzy. Owszem, są one uciążliwe  w upalne dni, ale przecież oddanie głosu to dosłownie kilka minut, na zewnątrz będziemy mogli ją zdjąć. A przecież najważniejsze jest zdrowie nasze i innych głosujących.  Załóżmy rękawiczki na dłonie lub dwukrotnie je zdezynfekujmy – przed wejściem do lokalu i podczas opuszczania go.

Maseczkę zdejmij z twarzy, zachowując bezpieczną odległość od innych osób

Komisja wyborcza może zażądać, abyśmy zdjęli maseczkę w celu identyfikacji, zróbmy to, ale cofając się do tyłu, aby zachować 2 metry bezpiecznej odległości. Przed ponownym zbliżeniem się do komisji, załóżmy maseczkę z powrotem. Oddajmy głos, wrzućmy go do urny i wyjdźmy na zewnątrz, aby nie tworzyć niepotrzebnych korków.

Zagłosuj w mniej popularnych godzinach

Jeśli tylko mamy taką możliwość, idźmy oddać głos w mniej popularnych godzinach. Możemy to zrobić np. z samego rana, aby uniknąć niepotrzebnych kolejek do lokali wyborczych.

Pamiętajmy, aby w lokalu wyborczym ograniczyć dotykanie wszelkich rzeczy i powierzchni do niezbędnego minimum.