Jak alergie wpływają na nasze życie
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Alergie z roku na rok dotykają coraz większą część społeczeństwa, problem ten prawdopodobnie wciąż będzie przybierał na sile. Wynika to z faktu, iż zachodni styl życia sprzyja różnego rodzaju reakcjom uczuleniowym. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się m.in. nadmierna higienizacja, w tym nadużywanie kosmetyków i środków czystości. Jak alergie wpływają na nasze życie?

Spis treści:

  1. Alergia na zwierzęta
  2. Alergia na pyłki
  3. Alergia na kosmetyki
  4. Alergie pokarmowe
  5. Alergia na środki czystości
  6. Atopowe zapalenie skóry a pewność siebie
  7. Jak alergie wpływają na nasze życie? Alergia na leki

Alergia na zwierzęta

Zwierzęta potrafią wnieść do naszego życia sporo radości. Pomagają rozładować stres, a zabawy z nimi mają działanie antydepresyjne. Nic dziwnego, że większość Polaków ma w domu jakiegoś pupila. Najwięcej osób posiada psy, na drugim miejscu plasują się koty, najniższy stopień podium przypada papugom. Niektórzy stawiają na bardziej oryginalne zwierzęta, vide myszoskoczki, węże czy gekony. Niestety, alergia na zwierzęta sprawia, że nie każdy z nas może zrealizować swoją pasję o pupilu. Ten typ uczulenia jest niezwykle ograniczający. Uniemożliwia nie tylko posiadanie własnego psa, ale też zabawę z cudzymi czworonogami. Tymczasem zwierzęta pozytywnie wpływają na nasz dobrostan psychiczny, ponadto wzbogacają naszą mikroflorę dobrymi bakteriami.

Alergia na zwierzęta

Zdjęcie autorstwa Nikita Belokhonov z Pexels

Alergia na pyłki

Wiosna i lato to ulubione pory roku większości Polaków, ale nie wszystkich. Niektórym z nas radość z pięknie kwitnących roślin odbiera alergia na pyłki. Ta potrafi być niezwykle uciążliwa. Objawia się bowiem poprzez katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy duszności. Alergia na pyłki sprawia, że nie możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw wiosny i lata. Wyjść na spacer do parku czy na łąkę. Nie zerwiemy też kwiatów na bukiet, ani nie zajmiemy się prowadzeniem własnej działki. Tymczasem kontakt z naturą przeciwdziała depresji, uspokaja i wpływa pozytywnie na szeroko pojęte zdrowie psychiczne.

Alergia na pyłki

Zdjęcie autorstwa Lisa A z Pexels

Alergia na kosmetyki

Oryginalne receptury, pięknie pachnące kremy, nowoczesne formuły, które szybko się wchłaniają, dogłębnie nawilżając cerę – wszystko to prezentuje się bardzo kusząco. Niestety, alergia na kosmetyki sprawia, że musimy pozostać wierne sprawdzonym produktom. Nie możemy testować nowych specyfików, które pojawiają się na rynku, ponieważ te mogą nas uczulać. Niestety, kosmetyki o działaniu anti-aging zawierają najwięcej substancji aktywnych, a te z kolei wykazują największą tendencję do podrażnień.

alergia na kosmetyki

Zdjęcie autorstwa Jhong Pascua z Pexels

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe potrafią dać się we znaki nie tylko małym dzieciom, które mają niedojrzały układ trawienny. Problem ten dotyka coraz większej grupy dorosłych. Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe to pomidory, soja, mleko, jaja, sezam, owoce morza i orzechy. Producenci żywności są zobligowani do zamieszczenia informacji nt. alergenów, nawet jeśli te występują w śladowych ilościach. Alergie pokarmowe sprawiają, że towarzyszy nam dieta eliminacyjna. Ta opiera się na wykluczaniu potraw, które zawierają substancje wywołujące u nas uczulenie.  W praktyce oznacza to, że nie zjemy każdej potrawy w restauracji, ponieważ wiele z nich zawiera gluten, białka mleka czy pomidora.  Alergie pokarmowe wymuszają na nas ogromną czujność podczas zakupów spożywczych czy wizyt w lokalach gastronomicznych.

alergie pokarmowe

Zdjęcie autorstwa PhotoMIX Company z Pexels

Alergia na środki czystości

Proszki do prania, płyny do płukania, płyn do mycia naczyń, płyn do mycia podłóg – wszystko to pięknie pachnie i nierzadko cieszy oko zjawiskowym kolorem. Niestety, substancje zapachowe i sztuczne barwniki to jedne z najczęściej spotykanych alergenów. Do tego dochodzą jeszcze silne detergenty oraz substancje myjące, które mogą uczulać i/lub podrażniać skórę. Alergia na środki czystości sprawia, iż musimy kupować hipoalergiczne produkty. Te dużo rzadziej uczulają, choć zawsze może znaleźć się ktoś, komu nie posłużą. Jeśli alergia na środki czystości stanowi również twój problem, postaw na ekologiczne wyroby wolne od substancji zapachowych i sztucznych barwników.

Atopowe zapalenie skóry a pewność siebie

Alergie warto rozpatrywać w kontekście psychologicznym. Niektóre schorzenia o podłożu uczuleniowym, vide atopowe zapalenie skóry mogą odbierać nam pewność siebie. Gdy skóra jest sucha, zaczerwieniona i pęka, nie tylko powoduje ogromny dyskomfort, ale też wygląda nieestetycznie i przykuwa uwagę otoczenia. A to ostatnie potrafi być bardzo krytyczne wobec wszystkiego, co odmienne i niestandardowe. Mało tego, egzema na rękach może sprawiać, że ludzie będą od nas uciekać, przekonani, że roznosimy jakąś chorobę zakaźną. Atopowe zapalenie skóry nie tylko odbiera nam pewność siebie, ale też nierzadko wpływa negatywnie na nasze życie towarzyskie i społeczne.

Jak alergie wpływają na nasze życie? Alergia na leki

Alergia na leki może nawet doprowadzić do śmierci. W związku z tym osoba uczulona np. na penicylinę musi uważać, aby nie zażyć tego antybiotyku. Mogłoby się to wydawać stosunkowo proste. Niestety, nawet gdy powiemy lekarzowi i swoim uczuleniu, ten może przepisać nam penicylinę, ponieważ zapomina, że pod niewiele mówiącą nazwą handlową skrywa się właśnie ona. Dlatego osobom uczulonym na leki zalecamy wnikliwą lekturę ulotek dołączonych do opakowania.