ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Immunoterapia alergenowa na astmę

immunoterapia alergenowa

Alergie obniżają jakość życia. Objawy uczuleń są bowiem bardzo uciążliwe dla pacjentów, szczególnie tych najmłodszych. Immunoterapia alergenowa na astmę może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemu.

Chorując na astmę

Astma to jedna z najczęściej występujących chorób na obszarach wysoko uprzemysłowionych. Największą liczbę chorych stanowią dzieci. Objawy choroby mogą narastać stopniowo. Zwykle zaczyna się niewinnie, pojawia się kaszel, świszczący oddech. Z czasem ataki duszności przybierają na sile, szczególnie po intensywnym wysiłku. Wszystko pogłębia lęk, który u najmłodszych pojawia się często podczas duszności. Na astmę można zachorować w każdym wieku. Obecnie nawet u niemowląt diagnozuje się chorobę. W dobie licznych alergii to nic nadzwyczajnego. Astma znacząco utrudnia funkcjonowania. Zwykłe wejście pod górkę czy po schodach może przyczynić się do pojawienia duszności. Choroba wymaga leczenia i zadbania o zdrowy oraz aktywny styl życia. Alergeny, takie jak pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt mogą wywołać astmę.

Immunoterapia alergenowa

Według lekarzy specjalistów, formą leczenia astmy może być immunoterapia alergenowa. Odczulanie stosuje się przy wielu alergiach i chorobach tego typu. Jest najbardziej popularną formą leczenia, która cechuje się wysoką skutecznością działania. Podawanie szczepionek jest procesem, który trwa średnio 3 lata. W tym czasie, pacjent regularnie przyjmuje dawki szczepionki, które mają za zadanie uodpornić organizm na dany alergen. Immunoterapia alergenowa nie należy do najtańszych terapii. Jej koszta wahają się od 150 do 450 zł miesięcznie. Wszystko zależy od rodzaju alergenu i wielkości dawki. Jednak lekarze podkreślają, że taka forma leczenia daje szansę na komfortowe życie i całkowite wyleczenie alergii, także astmy.

Immunoterapia alergenowa – jaką wybrać?

Tradycyjne odczulanie polega na wstrzykiwaniu szczepionki, co wiąże się z regularnymi wizytami u alergologa. Po aplikacji szczepionki, niektórzy pacjenci nie są zdolni wsiąść za kierownicę, co wiąże się z dłuższą wizytą w przychodni. Zwalnianie dzieci z lekcji szkolnych także nie jest zbyt komfortowe dla rodziców. Wyjściem z sytuacji może okazać się immunoterapia podjęzykowa, w formie kropli czy tabletek. Pacjent sam przyjmuje dawkę leku w warunkach domowych. Nie musi stawiać się osobiście w przychodni lekarskiej. Dzięki temu dzieci nie opuszczają zajęć, a dorośli mogą oddać się obowiązkom zawodowym, jednocześnie będą w trakcie immunoterpii. Nowoczesne formy leczenia kładą nacisk na komfort pacjenta. Immunoterapia alergenowa tego typu to także doskonałe rozwiązanie dla dzieci, które często boją się zastrzyków. Leczenie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla astmatyków. Mimo wysokich kosztów leczenia, to najlepsza inwestycja w zdrowie dzieci czy nas samych.

immunoterapiaWedług statystyk, wciąż rośnie liczba alergików, w tym osób chorych na astmę. Ponad 4 miliony Polaków to ludzie chorzy na astmę. Przyszłość nie klaruje się zbyt kolorowo, dlatego lekarze wciąż informują o skutecznych metodach leczenia. Z pewnością warto z nich skorzystać, by móc w pełni korzystać z życia.

Katarzyna Antos