Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Ile powinna spać kobieta w ciąży?

spać w ciąży

Sen jest niezwykle ważny i potrzebny naszemu organizmowi. Jego odpowiednia dawka zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie ciała i umysłu. W czasie ciąży, także odgrywa on ważną rolę. Ile powinna spać kobieta w ciąży?

Dlaczego musimy spać?

W trakcie snu nasz organizm się regeneruje. Przesypiamy jedną trzecia naszego życia. To dość sporo, ale nie bez powodu śpimy aż tyle. Gdyby nie sen, organizm nie miałby czasu na odpoczynek, a my czulibyśmy się znacznie gorzej. Statystyki mówią, że człowiek powinien spać przez 7-8 godzin w ciągu doby. Taka liczba jest najbardziej optymalna. Dodatkowo, badania wskazują, że osoby które sypiają tyle w ciągu doby, dłużej żyją. Warto więc wysypiać się na zdrowie, ale nie przesadzać ze skrajną ilością snu. To kiedy śpimy, w zasadzie nie ma znacznie, ponieważ każdy z nas jest indywidualna jednostka. Niektórzy efektywniej pracują w nocy, więc odsypiają w dzień i odwrotnie. Najważniejsze jest znalezienie czasu na sen, co we współczesności, stanowi coraz większy problem, szczególnie u pracoholików.

Ile powinna spać kobieta w ciąży?

Sen odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, także kobiety w ciąży. Badania szwedzkich naukowców wykazały, że panie wyczekujące na poród powinny spać przez określony czas, gdyż ma to wpływ na zmniejszenie ryzyka problemów z nadciśnieniem i pojawieniem się stanu przedrzucawkowego w trzecim trymestrze ciąży. Okazało się, że mniej niż sześć godzin snu na dobę, wpływa na skoki ciśnienia tętniczego krwi. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się zatrzymaniem wody w organizmie i problemami z ciśnieniem, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Mniej niż pięć godzin snu, kilkakrotnie zwiększa ryzyko takich dolegliwości. Ale ze skrajności przechodzimy w skrajność, ponieważ zbyt duża ilość przespanych godzin też nie do końca jest zdrowa dla organizmu przyszłej matki, wyczekującej na poród. Ponad dziesięć godzin nie dość, że zwiększa ciśnienie, to także ryzyko stanu przedrzucawkowego, nawet dwukrotnie.

spać w ciążyU kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży, organizm potrzebuje więcej odpoczynku i tym samym snu, niż na jej początku. Siedem do dziewięciu godzin snu na dobę, to optymalny czas regeneracji dla przyszłej mamy. Najbezpieczniejszą pozycja do zdrowego snu jest sanie na plecach lub boku. Ze względu na rosnący brzuch, kobieta może mieć problemy ze zmianą pozycji podczas snu, dlatego przydatna może być specjalna poduszka, która pozwala na ułożenie się w pełni bezpiecznej i wygodnej pozycji. Kobieta w ciąży powinna pamiętać, że właściwa dawka snu jest potrzebna nie tylko jej, ale również dziecku. Zarywanie nocy i zbyt krótki czy długi sen nie będzie korzystnym rozwiązaniem, dlatego panie powinny szczególnie zadbać o siebie, w ten wyjątkowy czas, którym jest ciąża.

Katarzyna Antos

Komentarze

Izabela Matuszewska

3 lata temu

Sen ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza dla kobiety w ciąży. Nie bez powodu każda z nas kiedy jest w tym odmiennym stanie mogłaby spać cały dzień.

Zostaw komentarz

0 1