Lifestyle

Ile należy oszczędzać każdego miesiąca?

Ile należy oszczędzać każdego miesiąca

Ile pieniędzy powinieneś zaoszczędzić jako procent dochodu? Zasada 50/30/20 mówi, aby zaoszczędzić 20% swoich dochodów. Ale nie zawsze jest to takie proste.

Bardziej niż dochody lub zwroty z inwestycji, Twoja osobista stopa oszczędności jest największym czynnikiem w budowaniu bezpieczeństwa finansowego. Ale ile powinieneś zaoszczędzić? 50 złotych miesięcznie? 50% twojej wypłaty? Nic, dopóki nie wyjdziesz z długu lub nie zaczniesz zarabiać więcej?

Ile powinieneś oszczędzać co miesiąc?

Wiele źródeł zaleca comiesięczne oszczędzanie 20% dochodów.

Zgodnie z popularną zasadą 50/30/20 powinieneś zarezerwować 50% swojego budżetu na rzeczy niezbędne, takie jak czynsz i jedzenie, 30% na osobiste wydatki tak zwaną rozrywkę i co najmniej 20% na oszczędności.

Zgadzamy się z zaleceniem oszczędzania 20% swoich miesięcznych dochodów. Ale nie zawsze jest tak łatwo zasugerować Ci odpowiedni procent dochodu do zaoszczędzenia. comiesięczne oszczędzanie 20% dochodów

Kalkulator 50/30/20

Jeśli, na przykład, zarabiasz dużo, mądrze byłoby utrzymać wydatki na niskim poziomie i zaoszczędzić znacznie większy procent swoich dochodów.

Z drugiej strony, jeśli oszczędzanie 20% dochodu wydaje się w tej chwili nieprawdopodobne lub wręcz niemożliwe, nie chcemy, abyś się denerwował. Oszczędzenie czegokolwiek jest lepsze niż nic. W razie braku pieniędzy warto zastanowić się nad szybką pożyczką z dogodnym oprocentowaniem. W internecie znajduje się wiele porównywark pożyczkowych, które porównują szybkie pożyczki online. Jedną z nich jest Moneezy – darmowa porównywarka sprawdzonych wierzycieli.

Ale jeśli chcesz mieć szansę na bezpieczną finansowo starość – i mieć trochę dodatkowej gotówki na rzeczy, które chcesz – liczby sugerują, że 20% to liczba, którą chcesz osiągnąć lub przekroczyć.

Dlaczego 20%?

Zgodnie z naszą analizą, zakładając, że masz 20 lub 30 lat i możesz uzyskać średni zwrot z inwestycji w wysokości 5% rocznie, będziesz musiał zaoszczędzić około 20% swoich dochodów, aby mieć szansę na osiągnięcie niezależności finansowej.

Prawdziwa niezależność finansowa oznacza, że możesz utrzymać swój wybrany styl życia całkowicie dzięki odsetkom i dywidendom z inwestycji.

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby to zrobić?

Dobre pytanie. Prosta odpowiedź: wszystko zależy. To zależy od tego, czy chcesz żyć na granicy ubóstwa, potrzebujesz dwóch domów i żaglówki, czy też znajdziesz się gdzieś pośrodku. Zależy to również od tego, jak dobrze radzą sobie Twoje inwestycje. Jeśli możesz zarobić średni roczny zwrot w wysokości 7% ze swoich pieniędzy, możesz przestać pracować za dużo mniej niż gdybyś zarabiał tylko 3%.

Dla uproszczenia zastosujemy powszechną „zasadę 4%”, która mówi, że teoretycznie można co roku wypłacić 4% salda kapitału i żyć z tego w nieskończoność. Oznacza to, że aby stać się niezależnym finansowo, będziesz musiał zaoszczędzić 25-krotność rocznych wydatków.

Komentarze (5)

dusia

12 miesięcy temu

Trzeba odkładać tyle, ile możemy w danym momencie, aby mieć fundusz na czarną godzinę.

tusia

12 miesięcy temu

Czasem trudno odłożyć te 20% wypłaty, choć ja mogę, staram się oszczędzać nawet nieco więcej.

lina

12 miesięcy temu

Niewątpliwie warto odkładać jak najwięcej, tylko trzeba mieć z czego.

katja

12 miesięcy temu

Fajnie byłoby odkładać 20% wypłaty, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jak zachoruje pies czy któryś z członków rodziny.

krysia

12 miesięcy temu

Ja staram się oszczędzać, ale nie zawsze jest to możliwe, bo pod koniec miesiąca lubią wyskakiwać nieprzewidziane wydatki.

Komentarze są wyłączone.