ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Hortensje – rośliny ogrodowe dla alergika

rośliny

Barwne kule, które nie raz spotykamy w ogrodach to hortensje. Krzewy z tego gatunku to idealne rośliny ogrodowe dla alergika. Jak uprawiać hortensje?

Ozdoba naszego ogrodu

Hortensja jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jej kuliste kwiatostany pięknie prezentują się na terenach zielonych. Nazwa gatunkowa rośliny pochodzi od słowa hydrangeam, które oznacza pojemnik na wodę. Hortensja, czyli w języku łacińskim Hydrangea, ma bardzo wysokie wymagania wodne. Jej pielęgnacja nie należy do najprostszych, jednak warto włożyć odrobinę wysiłku, by cieszyć się efektywnym wyglądem tej rośliny. Krzew jest oryginalny nie tylko ze względu na obfite kwiatostany, ale także na kolor. Roślina może mieć barwę od białej aż po niebieską i fioletową. Kolor kwiatów zawdzięcza warunkom glebowym. Zmieniając kwasowość gleby, możemy decydować o kolorze naszej rośliny ogrodowej. Tylko białe hortensje nie ulegają przebarwieniu. U reszty, wszystko zależy od ilości żelaza i glinu w podłoży roślin. Hortensje uwielbiają zimne gleby wilgotne. Możemy sadzić je pojedynczo, bowiem zawsze prezentują się doskonale. Pół cieniste lokalizacje będą dla nich idealne, ponieważ odrobina słońca będzie sprzyjać kwitnieniu naszej rośliny.

Hortensje – rośliny ogrodowe dla alergika

Rośliny takie jak hortensje są nie tylko wyjątkową ozdobą ogrodu. Mają również właściwości, które są wykorzystywane w medycynie. Hortensje zawierają hydranginę. To alkaloid, czyli związek o działaniu moczopędnym i napotnym. Jest znany w medycynie dalekowschodniej. Jego duża dawka, działa niczym trucizna, więc tylko osoby znające się na leczeniu, potrafią go umiejętnie i bezpiecznie spożytkować. Wyciąg z tej roślin zwalcza drożdżaki chorobotwórcze, z rodziny Candidia. Alkaloid hamuje także rozwój bakterii oraz grzybów, w naszym układzie pokarmowym i moczowym. Łagodzi stany zapalne oraz niweluje objawy alergii.

hortensjeW ogrodzie alergika możemy posadzić hortensje. Musimy pamiętać, że roślina zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata i kwitnie dopiero w następnym roku. Przycinając jej pędy czy zapominając o zabezpieczeniu przed mrozami, możemy zapomnieć o tym, że dla nas zakwitnie. Odpowiednia pielęgnacja zapewni nam barwne kwiaty, które z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi wiele uroku.

Katarzyna Antos