groźna gruźlica

Choroby zakaźne siały spustoszenie wieki temu, ale wciąż zdarzają się ich przypadki w czasach współczesnych. Groźna gruźlica może pojawić się u dzieci oraz dorosłych. Jak się objawia i dlaczego warto zaszczepić na nią dzieci?

Gruźlica – zakaźna choroba

Choroby zakaźne zawsze budziły w ludziach wiele obaw, tym bardziej, że ich skutkiem były także zgony. Medycyna rozwinęła się przez te wszystkie lata i wciąż poszukuje skutecznych rozwiązań na wiele schorzeń. Dawniej ludzie umierali przez gruźlicę, a właściwie prątka gruźlicy, który jest za nią odpowiedzialny. Mimo postępu, gruźlica w dalszym ciągu uznawana jest za groźną chorobę zakaźną, drugą po AIDS jeśli chodzi o statystyki. Całkiem niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Gruźlicy, który przypada na dzień ogłoszenia informacji o wyizolowaniu wspomnianego prątka gruźlicy. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Choroba społeczna

Nie bezpodstawnie gruźlica jest uznawana za chorobę społeczną. Dotyczy bowiem warunków życia, diety i pracy. W przeszłości chorowali na nią ubodzy, mieszkający na ulicy, niedożywieni i osłabieni. Takie warunki są idealne dla prątka gruźlicy, który atakuje osłabiony organizm człowieka. Nieodpowiednia dieta czy złe warunki mieszkaniowe tylko wspomagają rozwój choroby. Choroba z łatwością przenosi się drogą kropelkową podczas kichania czy kaszlu. Jedna chora osoba może zarazić nawet kilkanaście innych. Zakażenie objawia się głównie w płucach, choć prątek może zaatakować także inne narządy. Wczesne wykrycie gruźlicy jest konieczne by ograniczyć rozprzestrzenianie się prątka. Przy prawidłowym leczeniu, chory w przeciągu miesiąca przestaje zarażać. Obecnie można w pełni wyleczyć gruźlicę. Stosując się do zaleceń lekarza, pacjent może odzyskać zdrowie. Leczenie szpitalne odbywa się tylko przy ciężkich przypadkach gruźlicy, a o hospitalizacji decyduje lekarz. Pacjent, który najprawdopodobniej zaraził się gruźlicą będzie odczuwał ogólne osłabienie. Może mieć nocne poty, stany podgorączkowe czy brak apetytu. Charakterystycznym objawem jest także plucie krwią. Należy pamiętać, że gruźlica wciąż występuje w Polsce, a mimo nowoczesnego leczenia jest groźna, więc nie warto bagatelizować pojawiających się oznak chorobowych.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko gruźlicy

Szczepienia ochronne są formą profilaktyki zdrowotnej. Gruźlica należy do groźnych chorób, dlatego w Polsce obowiązują bezpłatne szczepienia na wybrane schorzenia, w tym gruźlicę. Od wielu lat praktykowane są obowiązkowe szczepienia ochronne, które mają na celu zapobiec rozwojowi chorób zakaźnych. Szczepienia odbywają się według ustalonego przez Ministerstwo Zdrowia kalendarza szczepień. Według danych, szczepienie przeciwko gruźlicy następuje w przeciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka. Szczepionka ma formę śródskórną. Jest całkowicie bezpieczna dla niemowląt. Lekarze wciąż apelują o szczepienia dzieci, ponieważ coraz więcej rodziców rezygnuje z takiej formy profilaktyki. gruźlicaZe względu na obowiązkową formę, uchylenie się od szczepienia dziecka jest w naszym kraju karalne grzywną. Zdrowie jest jednak bezcenne i zdecydowanie lepszym działaniem byłoby zaszczepienie dziecka.

Gruźlica nie jest jedyną chorobą zakaźną. Odra czy krztusiec to także schorzenia, które wciąż są odnotowywane w naszym kraju, dlatego warto wcześniej zapobiegać, by zapewnić dzieciom zdrową przyszłość.

Katarzyna Antos