Bez kategorii

Gdzie czai się brud i zarazki?

poszewki na poduszki

Istnieją takie zakamarki domu, gdzie na pewno nie zaglądamy podczas codziennego sprzątania. Ale są też takie, z których korzystamy każdego dnia, a jakoś szczególnie o nie nie dbamy. To właśnie w takich, niepozornych miejscach czai się brud i zarazki. Poznaj je i zacznij o nie dbać, by żyć w nieco zdrowszych i bezpieczniejszych warunkach, zwłaszcza w przypadku alergii.

Ten brud i zarazki…

Sprzątanie to dla wielu czynność, której ranga sięga wręcz kary. Za jakie grzechy trzeba sprzątać? Niestety trzeba, gdyż w innym wypadku przysporzylibyśmy sobie wielu problemów, zwłaszcza tych zdrowotnych. Coraz więcej ludzi wokół nas boryka się z problemem, jakim są alergie. Nawet nasze środowisko domowe nie jest gwarantem pełnego zdrowia i braku objawów uczulenia. No cóż, kurz jest obecnie jednym z najczęściej dokuczających alergenów. Do tego doliczmy zarazki, pleśń i wszystko inne, co wpływa na układ oddechowy czy wrażliwą skórę. Dom alergika nie ma być sterylny, ale powinien być czysty. Dziś prezentujemy przedmioty i miejsca, w których wręcz gromadzą się zarazki. Przekonajcie się, że dobrze je znacie…

Klawiatura komputera

Chwała ludziom za komputery i nowoczesną technologię, ale klawiatura bywa problematyczna. Jak często ją czyścicie? A czy wiecie, że pod przyciski, z których korzystacie zapewne każdego dnia, wpadają resztki jedzenia i kurz? To najlepsze siedlisko bakterii, gdyż gromadzi się tam martwy naskórek, a nawet włosy. A palce niektórych nie odrywają się od klawiatury komputera przez kilka godzin dziennie. Chyba pora, by zacząć dbać o swój sprzęt do nauki, rozrywki czy pracy. Jak tego dokonać? Pomóc może sprężone powietrze, odkurzanie, czy rozłożenie i dokładne oczyszczenie klawiszy. A do tego każdego dnia powinniśmy przetrzeć naszą klawiaturę i najlepiej cały komputer. Niech nie zbiera zbędnego kurzu.

Poszewki na poduszki

Co jest nie tak z poszewkami na poduszki? Przecież wyglądają tak uroczo na kanapie czy naszym łóżku. A im ich więcej, tym przytulniej. Jasne, pod warunkiem, że często je zmieniamy i pierzemy. O tyle, ile pościel zmieniamy regularnie, zapominamy o poduszkach, które zalegają na naszych sofach i fotelach. To prawdziwe siedliska kurzu i roztoczy, które jak doskonale wiemy, są wrogiem alergików. W dodatku, na poszewkach zostaje pot, nasz naskórek i czasem też resztki makijażu. Nie brzmi to zbyt higienicznie i stylowo. Nie pozostaje więc nic innego, jak szybko wymienić poszewki na nowe i pamiętać o tym, by prać je częściej, niż raz na jakiś czas.

Dywaniki łazienkowe

Wilgoć to coś, co zarazki uwielbiają. Kojarzycie takie małe robaczki, tzw. rybiki? Mogą pojawić się w waszej łazience, o ile już ich tam nie ma. Źródłem bywają dywaniki łazienkowe, które świetnie chłoną wodę, ale wymagają częstego prania. Dodatkowo, sprzątając łazienkę warto przetrzeć wszelkie szpary i zakamarki. Wówczas będziemy mieli pewność, że jest czysto i higienicznie.

dywaniki łazienkowePiloty

Dotykamy ich często. Trzymamy w dłoniach, którymi przed chwilą jedliśmy jedzenie. Nie czyścimy, bo kto by to robił. A pilot od telewizora czy innego sprzętu to prawdziwe siedlisko kurzu oraz bakterii. Warto więc przetrzeć go od czasu do czasu wilgotną ściereczką czy chusteczkami, do tego typu powierzchni. I zastanowić się, zanim kolejny raz złapiemy za pilot tłustymi palcami.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *