KOSMETYKI Życie z alergią

Gdy ulubiony kosmetyk zaczyna uczulać

Gdy ulubiony kosmetyk zaczyna uczulać

Mimo stosowania preparatów pielęgnacyjnych zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, wiele osób odczuwa niepożądane skutki ich stosowania. Jest to tym większy szok dla osób, które nigdy nie miały problemów z alergią. Tak samo dziwią się osoby, które mają alergię, owszem, ale pokarmową czy astmę oskrzelową, która z kosmetykami ma niewiele wspólnego.

Najnowsze badania

W Poradni Alergologicznej w Bydgoszczy przebadano alergików z dolegliwościami takimi jak astma oskrzelowa, pyłkowica, alergiczny wyprysk kontaktowy, pokrzywka i atopowe zapalenie skóry i wykonano u nich naskórkowe testy płatkowe z wybranymi składnikami kosmetyków.

Gdy ulubiony kosmetyk zaczyna uczulać

Okazało się, że objawy uboczne po zastosowaniu kosmetyków zgłosiło aż 78% badanych! Najczęściej ich przyczyną były kremy do twarzy (56,4%) – u 82% pacjentów powtarzalne. Dodatnie wyniki naskórkowych testów płatkowych otrzymano u 14% całej badanej grupy.

Co to oznacza dla nas?
Cóż, jeśli mamy alergię na znany czynnik, jest większe prawdopodobieństwo, że zakupione kosmetyki, nawet nie mające tego czynnika w składzie, mogą wywołać reakcję alergiczną.

Nie wiadomo jednak dokładnie, co może uczulać, gdyż nawet kosmetyki hipoalergiczne mogą wywołać niepożądane skutki. Na szczęście wciaż rozwijający się przemysł kosmetyczny nieustannie wpada na nowe rozwiązania, które ułatwiają nam życie.

Jeśli używany od lat kosmetyk zaczyna nas nagle uczulać, może to oznaczać, że zmienił się jego skład chemiczny, albo użyte do produkcji produkty pochodzą z innego źródła. Możliwe też, że w naszym domu zmieniły się warunki – mogła pojawić się niewidoczna pleśń. Zazwyczaj nagłe reakcje alergiczne wiązą się z ogólnym osłabieniem organizmu.

Gdy ulubiony kosmetyk zaczyna uczulać

W przypadku kobiet w okresie premenopauzalnym czy w czasie ciaży, występujące nagle skórne reakcje alergiczne na kosmetyki mogą być wynikiem zmian hormonalnych.

Jeśli jednak czujemy się ogólnie zdrowi, warto spróbować po prostu kupić kosmetyk w innym miejscu, z innej partii produkcyjnej. Jeśli również on wywoła reakcję alergiczną, warto zasięgnąć porady alergologa – być może wina nie leży po stronie kosmetyków – mogą one jedynie sygnalizować uczulenie innego typu lub chorobę skóry.

Niestety zjawisko występowania alergii na składniki kosmetyków jest wciąż bagatelizowanym problemem wśród alergików, ale także przez samych producentów. Z wyjątkiem kilku wyraźnych alergenów, trudno jest bowiem stwierdzić, które składniki uczulają najczęściej, albo w jakich warunkach to następuje.

Nawet, jeśli czynnik ten został zdiagnozowany, nie umieszcza się na opakowaniu informacji, że może on uczulać, a większość z nas nie odróżnia jednej chemicznej nazwy od drugiej – trudno jest kupować setki kosmetyków tylko po to, by sprawdzić, które z nich nas uczulają i porównywać ich skład chemiczny.

Niestety, alergicy są skazani na metodę prób i błędów. Jedno jest pewne – problemu tego nie należy bagatelizować.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *