krem do rąk

Mianem atopowego zapalenia skóry  (AZS) określamy przewlekłą, nawrotową chorobę skóry, która może pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci czy niemowląt.  Ludzie dotknięci tą przypadłością skarżą się na suchą, skłonną do podrażnień skórę oraz świąd utrudniający normalne funkcjonowanie.  W przypadku atopowego zapalenia skóry wyróżniamy dwa etapy: fazę aktywną, której nierzadko towarzyszy zaostrzenie objawów choroby oraz fazę nieaktywną, zwaną też okresem remisji.  Niezależnie od tego, czy symptomy choroby uległy nasileniu czy wyciszeniu, osoby dotknięte AZS  powinny odpowiednio chronić swoją skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak rozpoznać objawy atopowego zapalenia skóry?

Symptomy atopowego zapalenia skóry przyjmują różną postać, zależną m.in. od wieku i przebiegu choroby (faza zaostrzenia objawów lub remisji). Wyprysk atopowy najczęściej pojawia się na plecach, łokciach, nadgarstkach, szyi i kolanach, może jednak objąć cały obszar ciała.  W okresie zaostrzenia zmianom skórnym towarzyszy stan zapalny, nadmierna suchość i uciążliwy świąd.  W fazie remisji ciało chorego na atopowe zapalenie skóry może wyglądać zupełnie normalnie, niemniej wciąż wymaga odpowiednio dobranej, systematycznej pielęgnacji.  W przypadku zmian ostrych mamy do czynienia z silnie swędzącymi, rumieniowymi grudkami i pęcherzykami, mogą towarzyszyć im także nadżerki i przeczosy.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyróżniamy trzy okresy: niemowlęcy (od szóstego miesiąca życia do dwóch lat), późnodziecięcy (od trzeciego do jedenastego roku życia)  oraz młodzieńczy i dorosły (od okresu dojrzewania do końca życia).

Okres niemowlęcy atopowego zapalenia skóry

Skóra dzieci jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych, co czyni ją szczególnie podatną na podrażnienie, wysuszenie i zakażenie. Nierozwinięty w pełni naskórek nie zapewnia szczelnej bariery, toteż skóra w okresie niemowlęcym traci wodę w wyniku parowania, z drugiej strony składniki aktywne zawarte w dermokosmetykach bez trudu wnikają w jej głąb.  U dzieci poniżej 2. roku życia hydrolipidowy płaszcz ochronny dopiero się wykształca, w związku z tym charakteryzuje się mniejszą ilością lipidów.  Ze względu na obojętny odczyn skóry i upośledzony mechanizm termoregulacji skóra dziecka nie potrafi się chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w związku z tym wymaga szczególnej pielęgnacji.  W okresie niemowlęcym AZS manifestuje się suchością i szorstkością skóry oraz występowaniem grudek, strupów i nadżerek.  Zmiany atopowe  występują głównie na twarzy i w miarę upływu czasu rozprzestrzeniają się  też  na szyję i tułów.  Ze względu na świąd, który towarzyszy wypryskowi atopowemu, dziecko staje się drażliwe i  ma problemy ze snem.  Obserwuje się też wtórne zakażenie sączących się zmian skórnych.  Zdarza się, iż zmiany atopowe ustępują u dziecka po 2. roku życia, niemniej osoby, które w przeszłości borykały się z AZS, są bardziej podatne na choroby alergiczne, w tym astmę.

Okres późnodziecięcy w AZS

Na etapie przebiegu choroby obserwuje się zmiany skórne w postaci grudek i blaszek z lichenizacją, czyli pogrubieniem skóry spowodowanym  drapaniem i przewlekłym stanem zapalnym.  Wyprysk atopowy na ogół obejmuje ręce, stopy, grzbiet dłoni, nadgarstki, kostki, kolana i łokcie.  Wydzielany pot sprawia, iż rany powstałe wskutek drażnienia mechanicznego, trudniej się goją, ponadto stają się podatne na nadkażenia bakteryjne, co dodatkowo komplikuje przebieg choroby.

Okres młodzieńczy i dorosły w atopowym zapaleniu skóry

Okresy remisji przeplatają się z okresami zaostrzenia choroby, skóra osoby dotkniętej AZS jest sucha, szorstka, zgrubiała i lekko  brązowa. Na ciele mogą wystąpić nacieki zapalne, przeczosy oraz krwiste strupy.  Wyprysk atopowy charakteryzuje się symetrycznością – występuje po obu stronach twarzy i kończyn. Nastolatki oraz osoby dorosłe zmagające się z AZS bardzo często skarżą się na świąd, który nasila się w nocy i tym samym uniemożliwia spokojny sen.  Po nieprzespanych nocach chory staje się zmęczony i drażliwy, a jego zdolność koncentracji  gwałtownie się obniża.

pielęgnacja dłoni

Zmiany atopowe na dłoniach przyczyną społecznego wykluczenia?

W związku z tym, iż u osób dotkniętych AZS zmiany skórne bardzo często obejmują dłonie, ich codzienna pielęgnacja odgrywa niezwykle istotną rolę. Ręce to część ciała, którą trudno ukryć pod ubraniem, stąd ich stan ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zmiany skórne na dłoniach nierzadko stanowią powód do wstydu, chory jest narażony na społeczny ostracyzm i wytykanie palcami, trudniej znaleźć mu dobrą pracę i prowadzić satysfakcjonujące życie towarzyskie. Niestety, duża część społeczeństwa wciąż niewiele wie nt. AZS, w rezultacie kieruje się błędnym przekonaniem, iż atopowym zapaleniem skóry można się zarazić poprzez podanie ręki choremu czy korzystanie ze wspólnych przedmiotów.  Egzema na rękach bardzo często bywa też mylona z chorobami takimi jak świerzb czy grzybica. W przypadku zmian atopowych na dłoniach zazwyczaj mamy do czynienia z zaczerwienioną, suchą skórą, której towarzyszy silny świąd prowokujący chorego do drapania.  Z czasem na rękach pojawiają się niewielkie pęcherze wypełnione płynem. W przypadku ich pęknięcia może się wdać infekcja bakteryjna, która komplikuje przebieg AZS.  Zmiany atopowe na dłoniach obserwuje się głównie u osób dorosłych, problem ten stosunkowo rzadko dotyka dzieci. W najgorszej sytuacji znajdują się nastolatki, dla których bardzo ważna jest akceptacja rówieśników, a egzema  na rękach nierzadko staje się źródłem społecznego wykluczenia.

Krem do rąk dla skóry atopowej

Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym nawilżaniu i natłuszczaniu naskórka przy użyciu emolientów.  Specjalistyczny krem do rąk należy rozprowadzić na dłoniach nie później niż 5 minut po każdym myciu rąk, ponieważ zgodnie z zasadami fizyki woda przepływa z ośrodka, w którym jej stężenie jest wyższe, do ośrodka o niższym stężeniu. De facto jeśli od razu nie wytrzemy dłoni i nie zabezpieczymy ich ochronnym filmem, woda wyparuje z naszej skóry, przyczyniając się do jej wysuszenia. Z kolei suchość skóry prowokuje do drapania, a drażnienie mechaniczne sprzyja nadkażeniom bakteryjnym, które zaostrzają przebieg atopowego zapalenia skóry.

Przykładem kremu do rąk, który został opracowany z myślą o codziennej pielęgnacji atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień skóry dłoni jest Latopic®. To jedyny tego typu produkt dostępny na polskim  rynku, który zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Pomagają one ograniczać rozwój  Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego), który jest główną przyczyną nadkażeń bakteryjnych u chorych na atopowe zapalenie skóry.  Ponadto za sprawą dwóch składników aktywnych o działaniu przeciwświądowym  krem do rąk Latopic® łagodzi dokuczliwy świąd, który prowokuje atopika do drapania. Regenerujący krem do rąk Latopic® długotrwale nawilża, wygładza i regeneruje naskórek, łagodzi podrażnienia, a dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłania, otulając naskórek delikatnym filmem ochronnym. Starannie wyselekcjonowane substancje czynne zapewniają kompleksową ochronę na wielu płaszczyznach. W Regenerującym kremie do rąk Latopic® wykorzystano kompleks DuraQuench IQTM, który zabezpiecza skórę przed wysuszającym działaniem mydeł i detergentów. Ten innowacyjny składnik działa na dwóch płaszczyznach (na naskórek i skórę właściwą), dzięki czemu zapewnia długotrwałe nawilżenie. Kompleks DuraQuench IQTM poprawia wygląd przesuszonej skóry i znacznie ją wygładza. Z kolei zawarty w kremie mocznik posiada właściwości higroskopijne, dzięki którym przyciąga cząsteczki wody i nie pozwala im wyparować z powierzchni skóry.  Składnik ten zapewnia skórze dłoni gładkość i elastyczność.  Regenerujący krem do rąk Latopic® można stosować już od 1. dnia życia. Produkt ten jest przeznaczony dla dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych borykających się z problemem suchej skóry.  Dzięki właściwościom hipoalergicznym  Regenerujący krem do rąk Latopic® sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry atopowej i skłonnej do podrażnień.  Omawiany produkt jest bezpieczny nawet dla cienkiej skóry dzieci, ponieważ nie zawiera substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów. Krem do rąk, podobnie jak cała linia emolientów Latopic®, został przebadany dermatologicznie.

 

Chcesz przekonać się o skuteczności działania Regenerującego kremu do rąk Latopic®? Wypełnij ankietę rekrutacyjną. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 50 uczestników testu. Więcej informacji o naborze znajdziesz w artykule.

emolienty Latopic

Artykuł sponsorowany