Eo

Eozynofilia brzmi jak nazwa egzotycznej choroby a tymczasem to pojęcie związane z tematem chorób alergicznych. Czym jest eozynofilia? Co ma wspólnego z alergią?

Eozynofilia – co to takiego?

To zwiększenie liczby eozynofilów w rozmazie krwi. W takim przypadku warto wyjaśnić znaczenie słowa eozynofile. Tajemnicze pojęcie oznacza rodzaj białych krwinek, określanych symbolem Eo. Źródłem powstawania eozynofilów jest nasz szpik kostny. Stamtąd krwinki przedostają się do krwi a następnie do tkanek, gdzie pozostają. Nie bez powodu są one obecne w naszym organizmie. Ich zadaniem jest zwalczanie obcych białek, do których nalezą także alergeny. W okresach chorobowych wzrasta ich aktywność. Prawidłowa liczba eozynofili we krwi nie powoduje żadnych zaburzeń, ale ich zwiększona ilość może być związana z zaburzeniami miesiączkowania oraz rozwojem chorób lub alergii.

Eozynofile a alergia

Eozynofile zwalczają szkodliwe białka alergenne, więc są sojusznikami w walce z alergią. Niestety ich zaburzenia przy działaniu z komórkami tucznymi mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Do nadprodukcji eozynofilii może dojść przy takich chorobach alergicznych jak astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, katar sienny czy pokrzywka. Obecność tych komórek stwierdza się w tkankach, które są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Na działanie alergenów najbardziej narażona jest skóra, błony śluzowe dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Wyróżnia się trzy rodzaje eozynofili. Stopień przypadłości jest związany z ilością białych krwinek w krwi obwodowej. Eozynofilia może mieć postać łagodną umiarkowaną lub ciężką. Przy astmie, eozynofile znajdziemy w wydzielinie, którą wykrztusza chory. W sytuacji podejrzenia pokrzywki można wykonać badanie krwi, w którym będzie uwzględniona liczna eozynofilów, w kierunku atopii i infekcji pasożytniczej. Alergeny takie jak pyłki roślin czy kurz mogą mieć kontakt z błoną śluzową nosa, co powoduje uwalnianie drażniących komórek.

Eozynofilia – badanie krwi

Eo

Kwasochłonne białe krwinki są obecne w krwi. W celu sprawdzenia ich ilości w organizmie, wykonuje się badanie, polegające na poborze próbki krwi. Z żyły łokcia czy opuszka palca pobiera się krew w osób dorosłych. U noworodków następuje pobór z pięty. Eozynofile wybarwia się specjalną substancją. Krwinki przybierają ceglasto-czerwoną barwę podczas badania laboratoryjnego.

Eozynofile uaktywniają się przy reakcjach alergicznych. Ich poziom może ulec zmianie w wyniku stosowania leków czy działania czynników zewnętrznych. Lekarz może zlecić nam wykonanie badania krwi pod względem ilości eozynofilów wtedy, gdy wyniki tradycyjnego badania odbiegają od norm. Odpowiednie badanie może pomóc w określeniu choroby alergicznej, więc warto zapytać o nie swojego lekarza.

Katarzyna Antos