dekoracje

Święta Bożego Narodzenia można obchodzić w zgodzie z naturą. Małymi gestami możemy zdziałać wiele dobrego dla otaczającej nasz przyrody. Jak zorganizować eko święta? To prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Eko trend

Ekologia stała się popularnym trendem. Chcemy żyć eko, jeść eko i otaczać się przedmiotami, które nie ingerują w naturę. Szlachetnie i zdrowo, a w dodatku bezpieczniej dla alergików. W okresie przedświątecznym, producenci oferują nam plastikowe bombki, sztuczne drzewka, śnieg czy inne dekoracje, które wyrzucone, rozkładają się tysiące lat. A co, gdyby tak zamienić wszystko na bardziej eko i jednocześnie stylowo? To bardzo proste! Wystarczy podejść do tematu świąt bardziej naturalnie.

Żywa choinka

REKLAMA

W większości domów, na święta Bożego Narodzenia pojawiają się sztuczne drzewka. Powodów jest kilka – nie gubią igieł, więc nie brudzą, wystarczy zdjąć je ze strychu i ubrać. Zbierają za to kurz i nie pachną lasem, więc dalekie są ideału świątecznej atmosfery. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup żywej choinki z korzeniami. Wtedy nie musimy jej wyrzucać po świętach. Wystarczy posadzić drzewko na działce czy w ogrodzie. Życie w przyrodzie zatacza więc krąg, a my zyskujemy piękną ozdobę. Zapach choinki, dla układu oddechowego zadziała jak inhalacja, więc warto wziąć pod uwagę również ten aspekt. Zwróćmy uwagę, by nasza choinka pochodziła z legalnego źródła. Zrezygnujmy więc z wypadu do lasu, z łopatą w bagażniku. W wielu punktach dostaniemy choinkę w donicy, którą będziemy mogli zabrać do domu.

Naturalne dekoracje

Sztuczne bombki, kolorowe łańcuchy i inne dekoracje tego typu nie mają nic wspólnego z ekologicznym stylem. Równie efektownie, na naszej choince będą prezentować się orzechy, szyszki czy drewniane dekoracje. Z darów natury przygotujemy także stroiki czy inne dekoracje na świąteczny stół. Dawniej, na choince wieszano pierniczki, jabłka i orzechy, zawinięte w sreberka. Może pora powrócić do tradycji? Gwarantujemy, że taka choinka z pewnością będzie wyjątkowa i zrobi wrażenie na gościach.

Odrobina recyklingu

eko świętaWysyłając kartki na święta, wybierzmy te, wyprodukowane z papieru z recyklingu. Zawsze możemy sami przygotować piękne kartki, ze skrawków papieru i różnych ozdób. Do pakowania prezentów użyjmy zwykłego papieru pocztowego. Przewiązany sznurkiem naturalnym i gałązkami choinki będzie prezentował się atrakcyjne i oryginalnie.  Używajmy tylko tyle papieru, ile potrzebujemy. Nie ma potrzeby dziesięć razy owijać tej samej książki. Pamiętajmy także o segregacji śmieci. W okresie przedświątecznych przygotowań produkujemy ich znacznie więcej, dlatego nie idźmy na łatwiznę, ładując wszystko do jednego worka. Osobno wyrzucajmy papier, szkło, puszki czy plastik.

Do szopki włóżmy prawdziwe siano, zapalajmy świąteczne lampki dopiero po zmroku, a jadąc na świąteczne zakupy, weźmy ze sobą sąsiadów, czy przyjaciół. Starajmy się dbać o nasze środowisko, nie tylko od święta, ale przez cały rok.

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here