E-recepty to elektroniczne odpowiedniki ich papierowej wersji, które od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiać. Aby je odebrać, wystarczy podać tylko czterocyfrowy specjalny kod oraz swój PESEL. Rozwiązanie to eliminuje problem zgubienia lub zniszczenia tradycyjnej recepty. Dodatkowo umożliwia otrzymanie jej w formie teleporady bez konieczności osobistej wizyty w przychodni. Dlaczego warto korzystać z e-recept? Podpowiadamy.
Łatwość realizacji
Niewątpliwą zaletą, jaką e recepta online przynosi pacjentom jest łatwość jej realizacji. Nie musimy mieć przy sobie papierowej formy, aby móc wykupić przepisany nam przez lekarza środek. Dodatkowo nie ma możliwości jej zniszczenia i zgubienia. E-recepta wystawiana jest przez specjalistę w systemie. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który podany w aptece razem z PESEL-em uprawnia nas do otrzymania leku. E-receptę można otrzymać również w formie na przykład pliku PDF przez maila, wówczas widnieje na niej kod kreskowy, który można pokazać w aptece.
Czytelność e-recept
Obecnie dzięki e-receptom problem z przeczytaniem jaki lek przepisał nam specjalista, praktycznie nie istnieje. W przypadku jej papierowej formy często dochodziło do sytuacji kiedy zarówno pacjent jak i farmaceuta mieli problemy z odczytaniem lekarskiego pisma. W przypadku e-recepty takich sytuacji nie ma, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w specjalnym systemie elektronicznym. Dodatkowo zapewnia to bezpieczeństwo pacjentom, ponieważ nie zostanie im wydany niewłaściwy środek.
Wygoda i dostępność
Korzystanie z e-recepty jest niezwykle wygodne dlatego, że nie musimy już stać w długich kolejkach do gabinetu i zjawiać się osobiście w przychodni, aby ją otrzymać. Obecnie wielu specjalistów prowadzi wideokonsultacje lub teleporady, podczas których może być wystawiona recepta przez internet.
Jest to spore ułatwienie, ponieważ wiele osób przyjmuje pewne leki stale w przebiegu chorób przewlekłych i odnowienie recepty do tej pory wiązało się dla nich z koniecznością wizyty w przychodni u lekarza lub jej osobistego odbioru w placówce.
Obecnie specjalista podczas teleporady może przepisać nam receptę na odległość. Po takiej konsultacji otrzymujemy kod potrzebny do jej realizacji. Jest to również korzystne ze względu na to, że często na termin stacjonarnej wizyty u lekarza musimy czekać bardzo długo.
Wideokonsultacje i teleporady możemy umówić praktycznie z dnia na dzień lub nawet w tym samym dniu, ponieważ nie ogranicza nas odległość. Jest to szczególnie ważne jeżeli lek nam się skończył i nie mamy zapasu lub też liczy się czas jego przyjęcia — np. tak w przypadku tabletki „dzień po”.