Kolka u noworodka jest często występującą dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem, a 5. miesiącem życia. Chociaż jej przyczyną jest zwykle naturalna niedojrzałość przewodu pokarmowego, niekiedy może sygnalizować alergię pokarmową.
Nie każdy płacz i niepokój dziecka, podkurczanie nóżek czy zwiększenie obwodu brzuszka spowodowane dużą ilość gazów jelitowych będą świadczyły o kolce.
Najczęstsze przyczyny kolki jelitowej
Do tej pory nie udało się określić jednoznacznie przyczyny kolki niemowlęcej. Zdaniem specjalistów może ją powodować wiele czynników, wśród nich:
- niedojrzałość przewodu pokarmowego,
- nieprawidłowa technika karmienia,
- nasilona reakcja na oddziaływanie bodźców zewnętrznych (np. stres rodziców).
Warto pamiętać, że kolka zwykle ustępuje około 4. miesiąca życia.
Kolka może świadczyć o alergii pokarmowej
Chociaż kolka jelitowa jest najczęściej wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, niekiedy przyczyny dolegliwości należy upatrywać w alergii na białko mleka krowiego.
Może zdarzyć się, że objawom kolki jelitowej towarzyszą dodatkowo takie symptomy jak:
- ulewanie,
- zmiany skórne,
- luźniejsze stolce (także z obecnością śluzu),
wówczas tym bardziej można podejrzewać alergię na białko mleka krowiego. Jest ona jeszcze bardziej prawdopodobna, jeżeli objawy kolki dotykają dzieci pochodzące z rodzin obciążonych alergią.
Co ciekawe, kolka wynikająca z alergii na białko mleka krowiego nie dotyka wyłącznie niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Może ona również wystąpić u dzieci karmionych piersią – ponieważ mleko matki może zawierać białkowe alergeny pochodzące z przyjmowanych przez nią produktów mlecznych.
W przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który w zależności od diagnozy może zalecić:
- zmianę mleka modyfikowanego na:
a) preparaty mlekozastępcze – zawierają one tzw. hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy – w przypadku łagodnej alergii
b) mieszanki aminokwasowe – zawierające wolne aminokwasy, które nie powodują reakcji alergicznych – w przypadku ciężkiej postaci alergii na białko mleka krowiego
- ograniczenie spożycia produktów białkowych przez matkę – w przypadku karmienia piersią.
Jako że kolka nie zawsze wynika wyłącznie z niedojrzałości układu pokarmowego, należy wszelkie niepokojące objawy konsultować z pediatrą.
Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl
Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Też zastanawiam się, czy Maks ma kolkę czy alergię. Ciekawy artykuł.
Moja mała często ma kolki. Teraz zaczynam się zastanawiać, czy wzdęty brzuszek nie ma innego podłoża.
Niestety, lekarze często lekceważą zgłoszenia dotyczące kolki, mówią, że tak być musi i to normalne zjawisko…
Po raz pierwszy słyszę o mieszankach aminokwasowych, muszę porozmawiać na ten temat ze swoim pediatrą.
Nie wiedziałam, że gdy dziecko jest silnie uczulone, można sięgnąć po mieszankę aminokwasową, to dla mnie cenna wiadomość.