Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Twoje dziecko ma kolki? To może być objaw alergii pokarmowej

kolka jelitowa

Kolka u noworodka jest często występującą dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem, a 5. miesiącem życia. Chociaż jej przyczyną jest zwykle naturalna niedojrzałość przewodu pokarmowego, niekiedy może sygnalizować alergię pokarmową.

Nie każdy płacz i niepokój dziecka, podkurczanie nóżek czy zwiększenie obwodu brzuszka spowodowane dużą ilość gazów jelitowych będą świadczyły o kolce.

Najczęstsze przyczyny kolki jelitowej

Do tej pory nie udało się określić jednoznacznie przyczyny kolki niemowlęcej. Zdaniem specjalistów może ją powodować wiele czynników, wśród nich:

  • niedojrzałość przewodu pokarmowego,
  • nieprawidłowa technika karmienia,
  • nasilona reakcja na oddziaływanie bodźców zewnętrznych (np. stres rodziców).

Warto pamiętać, że kolka zwykle ustępuje około 4. miesiąca życia.

Kolka może świadczyć o alergii pokarmowej

Chociaż kolka jelitowa jest najczęściej wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, niekiedy przyczyny dolegliwości należy upatrywać w alergii na białko mleka krowiego.

Może zdarzyć się, że  objawom kolki jelitowej towarzyszą dodatkowo takie symptomy jak:

  • ulewanie,
  • zmiany skórne,
  • luźniejsze stolce (także z obecnością śluzu),

wówczas tym bardziej można podejrzewać alergię na białko mleka krowiego. Jest ona jeszcze bardziej prawdopodobna, jeżeli objawy kolki dotykają dzieci pochodzące z rodzin obciążonych alergią.

Co ciekawe, kolka wynikająca z alergii na białko mleka krowiego nie dotyka wyłącznie niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Może ona również wystąpić u dzieci karmionych piersią – ponieważ mleko matki może zawierać białkowe alergeny pochodzące z przyjmowanych przez nią produktów mlecznych.

W przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który w zależności od diagnozy może zalecić:

  • zmianę mleka modyfikowanego na:

a) preparaty mlekozastępcze – zawierają one tzw. hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy – w przypadku łagodnej alergii

b) mieszanki aminokwasowe – zawierające wolne aminokwasy, które nie powodują reakcji alergicznych – w przypadku ciężkiej postaci alergii na białko mleka krowiego

  • ograniczenie spożycia produktów białkowych przez matkę – w przypadku karmienia piersią.

Jako że kolka nie zawsze wynika wyłącznie z niedojrzałości układu pokarmowego, należy wszelkie niepokojące objawy konsultować z pediatrą.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.Komentarze (5)

Mariola

6 lat temu

Nie wiedziałam, że gdy dziecko jest silnie uczulone, można sięgnąć po mieszankę aminokwasową, to dla mnie cenna wiadomość.

audrey

6 lat temu

Po raz pierwszy słyszę o mieszankach aminokwasowych, muszę porozmawiać na ten temat ze swoim pediatrą.

agatka

6 lat temu

Niestety, lekarze często lekceważą zgłoszenia dotyczące kolki, mówią, że tak być musi i to normalne zjawisko…

telomer

6 lat temu

Moja mała często ma kolki. Teraz zaczynam się zastanawiać, czy wzdęty brzuszek nie ma innego podłoża.

pati87

6 lat temu

Też zastanawiam się, czy Maks ma kolkę czy alergię. Ciekawy artykuł.

Komentarze są wyłączone.