alergia na gluten

W Polsce około 1 proc. populacji choruje na celiakię, przy czym dotyczy to jedynie przypadków wykrytych i należycie zdiagnozowanych. Ponieważ wiele osób, w tym dorosłych, żyje z tą chorobą, ale o niej nie wie, prawdopodobnie jest ich nawet kilkakrotnie więcej. Celiakia to tzw. choroba trzewna, związana z nietolerowaniem glutenu przez organizm. Niektórzy uważają, że jest to po prostu alergia na gluten, choć badania tego nie potwierdzają. Owo rzekome uczulenie na gluten polega bowiem na przesadnej, nadmiernej odpowiedzi układu odpornościowego na pewną grupę białek zbożowych.

Diagnozowanie celiakii u dzieci

Wszystko zaczyna się u lekarza pierwszego kontaktu, do którego dorosły lub mały pacjent trafia z problemami układu pokarmowego: wzdęciami, biegunką lub bólami brzucha. Doświadczony lekarz może skierować chorego do gastroenterologa. Ten zleca najpierw badania serologiczne krwi. Mogą one, choć nie muszą, wskazać na celiakię.

Następnie wykonywana jest biopsja jelita cienkiego. U małych dzieci stosuje się przy tym znieczulenie ogólne. Pobieranych jest kilka wycinków i dopiero ich analiza pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy.

Leczenie celiakii

Choroba trzewna jest nieuleczalna i towarzyszy pacjentowi przez całe jego życie. Jedynym sposobem na poprawę jego samopoczucia jest dieta bezglutenowa. Oznacza ona w praktyce wyeliminowanie z jadłospisu mąki pszennej i żytniej, zwykłego pieczywa i makaronów, niektórych kasz, ciast i słodyczy, wędlin z domieszką glutenu, kawy zbożowej oraz wszelkich produktów z domieszką żyta, jęczmienia lub pszenicy oraz owsa. Spożywać należy żywność oznaczoną słowami „produkt bezglutenowy” oraz produkty dozwolone. Produkty bezglutenowe dla dzieci można kupić pod adresem https://eapteka.pl/kategorie/zdrowa-zywnosc/produkty-bezglutenowe/dla-dzieci-1.

Dieta musi być rygorystyczna

W wielu dietach niewielka ilość „zakazanego” pożywienia spożyta raz na jakiś czas nie spowoduje niczego złego. Dieta bezglutenowa natomiast musi być przestrzegana bardzo rygorystycznie, ponieważ nawet niewielka domieszka glutenu, zawarta w małej ilości niedozwolonego produktu może wywołać długotrwałe (tygodnie, a nawet miesiące) problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Produkty i składniki zawierające gluten muszą więc zostać wyeliminowane w stu procentach, bez żadnych, nawet najmniejszych odstępstw.

Na szczęście dieta bezglutenowa nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego, co pacjent lubi jadać. Większość chorych może bez ograniczeń jeść owoce i warzywa, jajka, mięso i ryby. Nie ma potrzeby ograniczania jadłospisu wyłącznie do żywności oznaczonej jako bezglutenowa, zwłaszcza, że jest ona droższa od zwykłej i nie zawsze smaczna.

Tekst sponsorowany