rozwód rodziców

Czasem tak się dzieje, że piękna, gorąca miłość, która połączyła dwoje ludzi, z czasem się wypala. Bywa też, iż uczucie wciąż trwa, ale partnerzy nie potrafią się ze sobą porozumieć. Gdy jedna strona jest uzależniona od alkoholu, narkotyków lub hazardu, to druga postanawia odejść, aby ukrócić swoje cierpienie. Czasem też przyczyną rozstania jest zdrada, której nie sposób wybaczyć. Rozwód rodziców to najgorsza rzecz, jaka może przytrafić się dziecku. Jak pomóc mu przejść te trudne chwile?

Rozwód rodziców to nie rozstanie z dzieckiem

To, że rodzice się rozstają, nie powinno mieć żadnego wpływu na ich relacje z dzieckiem. Niestety, nie wszyscy dorośli o tym pamiętają. To, że mąż nas zdradził, nie oznacza, że jest złym ojcem, któremu należy ograniczyć władzę rodzicielską. On skrzywdził ciebie, ale nie zrobił nic złego dziecku. Wnosząc do sądu sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu, owszem, odegrasz się na niewiernym mężu, ale najbardziej na tym zamieszaniu oberwie dziecko, które nie jest niczemu winne. Ojciec, jeśli nie jest przedstawicielem patologii – nie bije, nie upija się do nieprzytomności i nie bierze narkotyków, ma prawo widywać się z dzieckiem. Dla dobra swojej pociechy powinnaś się na to zgodzić i nie ograniczać ich spotkań. To bowiem nie prowadzi do niczego dobrego.

Dziecko to nie karta przetargowa

Nigdy nie traktuj dziecka jako karty przetargowej w trakcie rozwodu. Nie szantażuj męża, że jeśli się nie zgodzi na rozwód z orzeczeniem o winie lub nie zostawi ci samochodu terenowego, to więcej nie zobaczy dziecka. Swoje sprawy załatwiaj we własnym zakresie, nie angażując w to waszej wspólnej pociechy. Masz prawo być wściekła na męża i chcieć, aby po rozstaniu wygodny samochód i dom pozostał twoją własnością. Załatw to jednak w cywilizowany sposób z byłym partnerem, aby wasze dziecko jak najmniej to odczuło.

Nastawianie dziecka przeciwko ojcu

Dużym błędem, jaki popełnia wiele kobiet, jest nastawianie córki lub syna przeciwko byłemu mężowi. Powtarzanie, że tatuś nas porzucił, nie jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli mówisz prawdę. Mąż mógł odejść do innej kobiety, założyć nową rodzinę, kupić jej większy dom niż wam. To normalne, że czujesz się pokrzywdzona i uważasz, że źle potraktował także wasze wspólne dziecko. Nie nastawiaj go jednak przeciwko ojcu. To się bowiem może zemścić na maluchu w dorosłym życiu. Dziecko, gdy wyrośnie, wciąż będzie miało kompleksy. Uzna, że z coś z nim musi być nie tak, skoro nawet własny ojciec zostawił je dla nowej rodziny. Osoby, które czują się porzucone, mają problemy z nawiązywaniem bliższej relacji z płcią przeciwną. Po pierwsze, nie mają dobrego wzorca. Po drugie, czują się niegodne miłości, boją się zaangażować, bo wiedzą, że wielkie uczucie równa się wielkie cierpienie. Nie wierzą, że im może się udać stworzyć szczęśliwy związek. Nie ufają kobiecie, która ich kocha, cały czas wmawiają sobie, że ona ich oszukuje, przecież nie mogłaby się nimi tak po prostu zainteresować.

Kontakt ojca z dzieckiem – jak go ustalić?

Nawet jeśli były mąż bardzo cię skrzywdził, rozwód rodziców nie powinien dotyczyć dziecka. Nie mów dziecku nigdy złych rzeczy nt. ojca. Nawet jeśli on cię zdradzał od trzech lat, powtarzał ci przykre rzeczy itp., zostaw to dla siebie. Nie buntuj malucha przeciwko ojcu. Spróbuj raczej zachęcić go do regularnego kontaktu z ojcem. Porozmawiaj na ten temat z byłym mężem. Podkreśl, jak bardzo liczysz na to, że będzie stale obecny w życiu córki lub syna. Ustalcie dni, w których dziecko spędza czas z byłym mężem. Powiedz też córce lub synowi, że niezależnie od wszystkiego ojciec zawsze jest pod telefonem i można do niego zadzwonić lub umówić się na spotkanie. Dzieci nie powinny płacić za rozwód rodziców i popełnione przez nich błędy. Rolą dorosłych jest porozumieć się w tej kwestii.

Rozwód rodziców a przekupywanie dziecka

Pod żadnym pozorem nie utrudniaj dziecku kontaktu z ojcem, nie próbuj go też przekupić. Nie przynoś do domu kolejnych figurek z Gwiezdnych wojen czy firmowych bluzek, żeby maluch wolał zostać z tobą. Jest to bowiem działanie niewychowawcze i destrukcyjne dla charakteru dziecka. Nie manipuluj nim, bo maluch podłapie te techniki i zacznie stosować je przeciwko tobie. W pewnym momencie zacznie cię szantażować, że jeśli nie kupisz mu najnowszego smartfona, to przeprowadzi się do ojca. Dziecko ma prawo widywać ojca, rozmawiać z nim itp. Jeśli dobrze się z nim bawi, nie oznacza to jeszcze, że maluch przestał cię kochać. Umów się z mężem, że nie będziecie działać przeciwko sobie i przekupywać dziecka.

Płacenie alimentów

Jeśli prawo do opieki na dzieckiem przypadło ojcu, regularnie utrzymuj kontakt z dzieckiem. Na spotkania przychodź zawsze punktualnie i pamiętaj o systematycznym płaceniu zasądzonych alimentów. Dziecko to odpowiedzialność na całe życie, musisz łożyć na jego utrzymanie, nawet jeśli mieszka ono ze świetnie zarabiającym ojcem. To po prostu twój obowiązek.

Magdalena Kukurowska