ABC alergii TESTY ALERGICZNE

DPP – Donosowa próba prowokacyjna przy alergii

DPP - Donosowa próba prowokacyjna przy alergii

Donosowa próba prowokacyjna (DPP) to inaczej test prowokacji nosowej (TPN).

Brzmi groźnie. Jest to jednak badanie odznaczające się dużym stopniem bezpieczeństwa. Wykonuje się je w celu stwierdzenia nadwrażliwości lub sprawdzenia nasilenia i charakteru reakcji na określone alergeny.

Testy donosowe dzieli się na swoiste i nieswoiste. Do wykonania testów swoistych używa się fabrycznie przygotowanych alergenów pyłków traw, drzew, krzewów, chwastów, pleśni, czasem sierści zwierząt.

Stosunkowo niedawno wprowadzono do badań tzw.

Alergeny zawodowe:

  • lateks,
  • mąkę,
  • nikiel.

Testy nieswoiste przeprowadza się z użyciem substancji chemicznych, stosowanych bezpośrednio na śluzówkę nosa.

DPP - Donosowa próba prowokacyjna przy alergii

Kiedy zleca się testy donosowe?

Na ogół w sytuacji podejrzenia alergicznego – zwłaszcza przewlekłego nieżytu nosa, który może w efekcie prowadzić do astmy oskrzelowej. Test jest również pomocny *dla ustalenia alergenu, odpowiedzialnego za astmę oskrzelową lub zawodową*.

U osób dorosłych przeprowadza się próbę donosową w celu potwierdzenia nadwrażliwości dróg oddechowych na kwas acetylosalicylowy.

Dzięki testom donosowym lekarz może sprawdzić, w jaki sposób zachodzi reakcja zapalno-alergiczna w drogach oddechowych, a także, już w procesie leczenia, skuteczność zastosowanych metod immunoterapii alergenowej. Testy donosowe można przeprowadzać już od 3 roku życia.

Wykonuje się je według ściśle opracowanych reguł, z uwzględnieniem wszystkich ewentualnych przeciwwskazań. Przeprowadza je wyspecjalizowany personel w warunkach ambulatoryjnych.

DPP - Donosowa próba prowokacyjna przy alergii

Kiedy nie wykonuje się próby donosowej

W okresie zaostrzenia się objawów astmy lub ANN (alergicznego nieżytu nosa) i do 4 tygodni po ich wystąpieniu. Również w ostrych stanach zapalnych zatok, błony śluzowej i nosa.

U osób z podejrzeniem pyłkowego nieżytu nosa nie przeprowadza się testów w okresie do 8 tygodni po okresie pylenia. Wykluczeni są także ci, u których występują polipy nosa czy skrzywienia przegrody nosowej. Jest jeszcze kilka innych przeciwwskazań, o których pacjent zostanie poinformowany przed wykonaniem zabiegu, na który musi wyrazić zgodę.
MF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *