Kaszel to typowy objaw przeziębienia. Zimą, kiedy temperatury spadają, znacznie częściej chorują dzieci i dorośli. Antybiotyk to ostateczność. Na objawy przeziębienia mogą pomóc mniej chemiczne środki. Domowy syrop na kaszel przygotujemy samodzielnie, z naturalnych składników. Poznajcie przepisy na leki nie z apteki.
Sprawdzony sposób na kaszel
Gdy uciążliwy kaszel nie daje nam spokoju, musimy działać skutecznymi środkami. Płukanie gardła szałwią czy picie dużej ilości herbaty może nie być zbyt wystarczające. W aptece znajdziemy szereg środków, które zmniejszają objawy przeziębienia. Na półkach dostrzeżemy buteleczki z syropami, o przeróżnych smakach – dla dzieci i dla dorosłych. Pewnie niektórzy doskonale pamiętają smak domowego syropu z cebuli, który przygotowywały nasze mamy i babcie. Dziś chętnie wracamy do korzeni, by unikać chemii i stosować bezpieczne, naturalne metody leczenia, także przeziębień i grypy. Syrop na kaszel rozrzedzi zalegająca wydzielinę, złagodzi uczucie pieczenia i drapania w gardle oraz ułatwi odkrztuszanie. Jak przygotować domowy specyfik na kaszel?
Syrop z marchewki i imbiru
Marchewka jest niezwykle cennym pod względem zdrowotnym warzywem. Pomaga nie tylko na wzrok czy skórę. Dzięki licznym witaminom i przeciwutleniaczom, sprawdzi się w sezonie obniżonej odporności, przy astmie czy nawet zapaleniu oskrzeli. Sok z marchewki pomoże w odkrztuszaniu. Wielkim plusem jest niska cena warzywa oraz jego łatwa dostępność. W połączeniu z imbirem będzie działać odkażająco na drogi oddechowe. Zmniejszy ból gardła i tym samym szybciej poradzi sobie z przeziębieniem. Przygotowanie takiego syropu nie jest trudne. Do gotowanej marchewki dodajemy świeży imbir i miód. Całość miksujemy i pijemy kilka razy dziennie. Prosto, tanio, a jak zdrowo. W dodatku taki syrop możemy podać maluchom już od 1. roku życia. Uważajmy tylko na alergików. Alergia na marchewkę czy imbir niestety wyklucza przyjmowanie domowego syropu.
Domowy syrop z czosnkiem
Czosnek, cytryna i miód to idealne połączenie na przeziębienie. Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne przydadzą się na kaszel oraz inne objawy choroby. Cytryna dostarczy nam dawkę witaminy C. Sok z cytryny, razem z miąższem rozrzedzi wydzielinę, zalegającą w gardle. Czosnek należy zetrzeć na tarce, wystarczą 2-3 ząbki. Po połączeniu składników, dodajemy do nich miód, w proporcjach podobnych co powstały sok. Syrop przechowujemy w słoiku w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Miksturę można wzbogacić w takie składniki jak mięta czy imbir. Należy stosować łyżkę syropu nawet co godzinę.
Syrop jabłkowo-cebulowy
Jak wspomnieliśmy na początku, prawdziwym klasykiem w walce z kaszlem jest syrop z cebuli. Może pomóc w pozbyciu się kaszlu już w ciągu kilku dni. Jeśli tradycyjny syrop z cebuli nie może przejść nam przez gardło, polecamy bardziej nowoczesną wersję. Potrzebne będą jabłka, cebule i orzechy włoskie. Uczuleni na orzechy muszą niestety powrócić do tradycji. Cebule i jabłka kroimy na cztery części, orzechy rozdrabniamy, wszystko przekładamy do rondelka i zalewamy wodą. Syrop gotujemy na wolnym ogniu. Po przecedzeniu możemy wypić nawet trzy szklanki takiego napoju dziennie.
Katarzyna Antos
Robię z cebuli z dodatkiem miodu,imbiru i cytryny,ale też z buraka z miodem.