zapalenie zatok

Jesienno-zimowy czas nas nie rozpieszcza. Wręcz przeciwnie, serwuje nam przeziębienie, grypę i inne choroby. Uporczywy ból i katar to typowe objawy chorych zatok. Na szczęście mamy domowe sposoby na zapalenie zatok.

Problematyczne zatoki

Zatoki przynosowe łączą jamę nosową z twarzoczaszką. Już w okresie płodowym, rozwijają się podczas ciąży. Lekarze wciąż próbują ustalić faktyczne właściwości i rolę zatok. Bardzo często ignorujemy zapalenie zatok, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nieleczone zatoki prowadzą bowiem do stanu przewlekłego i wielu uporczywych dolegliwości. Zapaleniu zatok zazwyczaj towarzyszy ból w okolicach czoła, katar a nawet gorączka. Przy silnej infekcji, konieczna może okazać się antybiotykoterapia. Ale wcale nie musimy doprowadzać do takiego stanu. Wystarczy, że szybko zareagujemy na pojawiające się objawy i zwalczymy zapalenie zatok domowymi sposobami.

Inhalacje na zapalenie zatok

Inhalacje pomagają udrożnić drogi oddechowe. Dzięki nim swobodniej się oddycha. Do inhalacji używamy gorącej wody i olejków eterycznych, soli czy sody. Para wodna rozrzedza wydzielinę, co umożliwia jej szybsze pozbycie się i łatwiejsze oddychanie. Inhalacje są polecane szczególnie dzieciom. Do inhalacji warto użyć olejku eukaliptusowego lub sosnowego. W aptekach czy sklepach zielarskich znajdziemy także różne mieszanki ziołowe, do przygotowania takiego zabiegu. Do wrzątku dodajemy kilka kropel olejku, po czym wdychamy powietrze nosem a wydychamy ustami. Inhalacja powinna trwać nie dłużej niż kilkanaście minut. Regularne inhalacje powinny przynieść ulgę.

Zioła na zatoki

Moc ziół jest znana od wieków. Także na zatkane zatoki znajdą się rośliny, które warto zastosować, co pewnie potwierdziłyby nasze babcie. Starty chrzan może okazać się równie skuteczny co inhalacja, podobnie jak kminek. Imbir, cynamon,miód i cytryna to odpowiednia mieszanka, by pomóc w walce z zatokami. Składniki te, najlepiej dodać do herbaty. Osoby dorosłe mogą wykorzystać tajną recepturę naszych babć, w postaci kwiatów dziewanny i czosnku. To doskonały sposób na uporczywe bakterie. Nalewka wspomoże regenerację dróg oddechowych, a my odetchniemy z większą ulgą.

zapalenieZapalenie zatok to spory problem. W aptekach nie brakuje tabletek czy innych farmaceutyków, które mają pomóc w walce z bólem zatok i uciążliwym katarem. Zanim jednak sięgniemy po tabletki z reklamy, spróbujmy domowych metod leczenia, które mogą okazać się o wiele bardziej skuteczniejsze a przede wszystkim bezpieczne i naturalne. Nie dajmy się wirusom i zadbajmy o swoje zatoki.

Katarzyna Antos