DOM ALERGIKA Życie z alergią
Dom przyjazny alergikom – czy taki istnieje?

W dzisiejszych czasach producenci myślą o wszystkich swoich klientach, dostosowując towary do ich oczekiwań i potrzeb. Coraz więcej produktów powstaje dedykowanych również dla osób, które wykazują skłonności alergiczne. Co ciekawe, na rynku architektonicznym pojawiają się także projekty domów, które przyjazne są alergikom. Co powinien zawierać taki dom, by minimalizował pojawianie się ataków alergii? Wyjaśniamy!
Na co powinno się zwrócić uwagę w projekcie domu dla alergika?
Najważniejsze będą materiały, z których wykonany będzie projekt domu. Powinno się zwrócić uwagę zwłaszcza na materiały fundamentów, podłóg i ścian, ale też elementy wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Istotna okazuje się również lokalizacja domu. Wracając do materiałów, powinny one:
a) nie przyciągać kurzu,
b) nie sprzyjać rozwijaniu się grzybów bądź pleśni,
c) być wolne od uczulających składników,
d) mieć odpowiednie atesty, wskazujące na brak niebezpiecznych substancji i alergenów.
Budując dom należy uwzględnić wszelakie możliwe alergeny, ponieważ tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko pojawienia się silnej reakcji uczuleniowej.
W jakim miejscu powinien stanąć projekt domu?
Najważniejsze będzie, by dom dla alergika znajdował się z dala od lasu czy pylących roślin – inaczej będzie bowiem nagminnie powtarzał się problem z kichaniem, katarem czy zaczerwienionymi oczami. Jak wiadomo, rośliny wywołują alergie, więc powinno się ich unikać. Oczywiście, nie oznacza to braku możliwości postawienia projektu domu na wsi – jednak zdecydowanie odradza się alergikom wybierania działek graniczących np. z polem uprawnym. Alergicy powinny też unikać wszelakich roślin wiatropylnych w ogrodzie.
Czy dom dla alergika może być wykończony tynkiem?
Oczywiście, że tak! Warto jednak zrezygnować całkowicie z tych tynków, które zawierają piasek – czyli tynku mineralnego. Projekty domu z takim tynkiem nie będą dobrym pomysłem, kiedyś ktoś z domowników cierpi na silną alergię. Zdecydowanie lepiej będzie postawić na tynk gipsowy, tworzący gładką powierzchnię. Tego rodzaju tynk będzie doskonałym regulatorem poziomu wilgotności, wchłaniając jej nadmiar i oddając ją, gdy powietrze będzie zbyt suche.
Jakimi farbami malować mieszkanie alergika?
Tutaj warto będzie skupić się na składzie farby, ale też poziomie gładkości powierzchni nią pomalowanej. Bardzo dużo osób uczulonych jest na rozpuszczalniki w farbach, ale i oleje z lotnymi związkami organicznymi. Warto więc takich farb unikać, ponieważ emitują niebezpieczne dla alergików toksyny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą farby rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne lub oznaczone logiem Błękitnego Anioła – czyli przebadane pod kątem występowania uczulających składników. Takie farby nie będą zawierały toluenu, acetony, amoniaku i benzenu, jednocześnie będąc wodorozcieńczalne.
Meble do domu przyjaznego alergikom
Projekt domu przyjaznego alergikom najlepiej będzie urządzić w możliwie minimalistycznym stylu – mowa tu jednak nie tylko o wnętrzu, ale też zewnętrznej fasadzie. W pomieszczeniach zaś świetnie sprawdzą się meble drewniane, jednak nieprzesadnie zdobione. Mogą to być również meble laminowane gładkie, z atestem. Unikaj otwartych regałów czy półek z książkami, by niepotrzebnie nie gromadzić na nich kurzu. Im mniej przedmiotów i zdobień, tym lepiej dla uczulonej osoby.
Jeżeli chodzi zaś o fotele czy kanapy, dla alergików bardziej przyjazne będą te ze skóry naturalnej bądź ekologicznej. Okno lepiej, by nie miało firanek – a, jeżeli są naprawdę konieczne, to powinny być uszyte z wysokiej jakości naturalnych i lekkich materiałów.
Ogrzewanie projektu domu – czy ma wpływ na alergików?
W porównaniu z kotłem na paliwo stałe, ogrzewanie dla alergika korzystniejsze będzie w formie gazowej bądź z wykorzystaniem pompy ciepła. Dobrym ogrzewaniem będzie również podłogowe albo ścienne – wówczas ciepło będzie się roznosić nie za sprawą konwencji, a promieniowania. Niestety, ale pył oraz kurz z kotłowni może unosić się po całym wnętrzu mieszkania, a to tylko utrudni alergikowi codzienne funkcjonowanie.
Ogrzewając dom, dobrze będzie też zainwestować w nawilżacz powietrza, który monitoruje temperaturę i wilgotność w domu.
Klimatyzacja i wentylacja w domu przyjaznemu alergikom
Wentylacja ma za zadanie zapewnić dopływ świeżego powietrza i usunąć powietrze z alergenów. Wybór wentylacji będzie zależał jednak od rodzaju uczulenia alergika. Możesz zdecydować się w projekcie domu np. na wentylację:
a) tradycyjną – jeżeli nie będzie ryzyka wpuszczenia alergenów do mieszkania (np. pyłki bądź zanieczyszczenia uliczne),
b) mechaniczną – nawiewane powietrze będzie przechodzić najpierw przez specjalne filtry, zanim trafi do wnętrza domu.
Dobrym rozwiązaniem będzie także rekuperacja, zapewniająca stały dostęp do świeżego powietrza – nawet, gdy okno będzie szczelnie zamknięte. Rekuperacja zapewni również dodatkowe filtrowanie powietrza znajdującego się w środku domu, doskonale pozbywając się alergenów z otoczenia – i podnosząc tym samym komfort życia uczulonej osoby.
« Jak ubrać się na randkę?
maggie
3 lata temu
Ja jestem na etapie wyposażania mieszkania, więc skorzystam z porad zawartych w tym artykule, zwłaszcza tych dotyczących mebli etc.
lucy
3 lata temu
Ile cennych porad dla alergików, którzy pragną wybudować bezpieczny dla siebie dom:)
eve_n
3 lata temu
Nie wiedziałam, jakie meble są przyjazne alergikom. Bardzo dobry artykuł o rzeczach, o których rzadko się mówi.
ksena
3 lata temu
Nie wiedziałam, że istnieje logo Błękitnego Anioła. W przyszłości będę go szukać na produktach:)
marysia
3 lata temu
Bardzo cenne rady dla alergików, którzy budują swój dom:)
marina
3 lata temu
Myślę, że w dzisiejszych czasach nawilżacz i oczyszczacz powietrza to podstawa wyposażenia domu.
eklerka
3 lata temu
Dowiedziałam się wielu cennych informacji:)
anastasia
3 lata temu
Klimatyzacja to dziś podstawa, warto zadbać o to, aby była przyjazna alergikowi.
fiore
3 lata temu
Ja też jestem zwolenniczką mebli drewnianych:)
madlin
3 lata temu
To prawda, trzeba uważać, aby nie stawiać domu obok pylących roślin, gdy ma się problemy z alergią.
fabia
3 lata temu
Nie wiedziałam, że tynk mineralny nie jest dobry dla alergików.
marisol
3 lata temu
Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę na etapie projektowania domu:)
marina
3 lata temu
Bardzo ciekawy i praktyczny artykuł nt. projektowania domu:)