DOM ALERGIKA NAJNOWSZE Życie z alergią

Dom alergika – jak należy go urządzić?

dom-alergika

Alergeny bardzo często znajdują się w naszym miejscu zamieszkania. Warto więc zadbać, o bezpieczny dom alergika – jak należy go urządzić?

Dom alergika

Dom to miejsce, gdzie toczy się nasze życie. To azyl, w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie i dobrze. Niestety to także idealne środowisko dla szkodliwych alergenów. Aby zapobiec uciążliwym objawom alergii takim jak kichanie czy kaszel, wystarczy odpowiednio urządzić dom alergika. Nasze podpowiedzi pomogą w doborze materiałów oraz niezbędnych elementów wystroju wnętrz.

Ściany

Ściany w domu alergika powinno się pokryć gładkimi tynkami. W ich malowaniu sprawdzą się ekologiczne farby zmywalne. Tapety nie będą odpowiednie dla alergików. Przyciągają kurz i są dobrym podłożem do rozwoju pleśni. Jeżeli nie możemy zrezygnować z tapet, wybierajmy te papierowe, zamiast winylowych.

Podłoga

Najlepszą opcją jest rezygnacja z dywanów, ponieważ na nich gromadzi się najwięcej roztoczy kurzu, szkodliwych dla alergików. Odpowiednią podłogą dla alergika będą panele podłogowe lub drewniany parkiet. Takie podłoże będzie łatwe w codziennym czyszczeniu, co zapewni większą ochronę przed alergenami.

Meble

Meble w domu alergika powinny być drewniane, z laminowanym plastikiem. Półki nie mogą być otwarte, ponieważ gromadzi się na nich kurz. Regały zamieńmy na zamykane szafki czy komody. Miejsca do przechowywania książek również powinny być zamykane, np. w regale z szybą. Nowe meble mogą drażnić alergików, przez impregnaty, które stosuje się do ich pielęgnacji. Wtedy warto je dobrze wywietrzyć. Alergicy powinni także zrezygnować z ustawiania na meblach licznych bibelotów.

Sofy, fotele i kanapy

Materiały tekstylne, z których wykonane są fotele i kanapy mają duże znaczenie. Szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na kurz czy mamy alergię skórną. Winyl i skóra to bezpieczne tworzywa, także łatwe w czyszczeniu. Wybierając obicia warto wybrać takie kanapy czy fotele, które mają pokrowce. Wtedy będziemy mogli je często prać. Istotnym elementem domu jest oczywiście łóżko. Dla alergika idealne będzie drewniane lub metalowe. Materac powinien być hipoalergiczny, tak samo jak pościel.

Oknadom

Często montujemy na oknach różnego rodzaju rolety, firany czy zasłony. Z tych tekstylnych, warto zrezygnować. Alternatywnym rozwiązaniem będą rolety umieszczone między szybami. Najwięcej kurzu zbierają żaluzje. Alergicy mogą więc o nich zapomnieć.

Odpowiednio urządzony dom alergika będzie miejscem, gdzie zapomnimy o objawach alergii. W trosce o nasze zdrowie warto pomyśleć o właściwych materiałach i całym wyposażeniu domu.