Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA NAJNOWSZE

Dlaczego warto zabrać dziecko do uzdrowiska?

uzdrowisko

Uzdrowiska i sanatoria kojarzone utożsamiane są ze starszymi kuracjuszami. Tymczasem prawo do pobytu mają także najmłodsi. Dlaczego warto zabrać dziecko do uzdrowiska?

Pobyt w uzdrowisku

Leczenie w uzdrowisku przysługuje nie tylko osobo, które chorują przewlekle czy są niepełnosprawne. To NFZ określa, czy złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Według prawa, każde dziecko ma prawo do pobytu w uzdrowisku, oczywiście jeśli wniosek zostanie poparty dokumentacją na tema stanu zdrowia dziecka. Dzieci od 3 do 6 lat muszą być wówczas pod opieką opiekuna prawnego. Wyróżniamy leczenie szpitalne oraz sanatoryjne. Na rozpatrzenie wniosku zwykle czeka się do 7 miesięcy. Wówczas NFZ przyznaje nam termin i miejsce pobytu. Dziecko ma więc prawo do pobytu w uzdrowisku, co może okazać się doskonałą formą poprawy jego stanu zdrowia. Do uzdrowisk jeżdżą alergicy, osoby mające problemy z odpornością, często chorujące dzieci czy astmatycy. Młodych kuracjuszy nie brakuje. Dlaczego warto zdecydować się na takie leczenie?

Wyjazd do uzdrowiska

Uzdrowisko to nie hotel, co nie oznacza, że zastaniemy tam spartańskie warunki. Możemy skorzystać z opcji bezpłatnej. NFZ opłaca pobyt dziecka w sanatorium, ale rodzic musi już za takie miejsce zapłacić. W cenie mamy jednak posiłki, nocleg i zabiegi. W końcu jedziemy tam, by odpocząć i podreperować zdrowie. Wiele ośrodków tego typu jest położonych w górach czy nad polskim morzem. Inny klimat ma pomóc w leczeniu. Mamy także drugą opcję, gdzie tylko na zabiegi udajemy się do danego ośrodka. Resztę opłacamy z własnej kieszeni, ale wtedy sami organizujemy sobie nocleg i jedzenie. Sanatorium to nie miejsce, gdzie spotkamy umierających ludzi. Wszyscy przyjeżdżają tam, by wrócić do domu zdrowsi i wypoczęci. A obsługa wcale nie musi być niemiła. Wręcz przeciwnie, w wielu miejscach zapewnia się dzieciom animacje, a zabiegi są dostosowywane do problemów. Raz na dwa lata można ubiegać się o pobyt w uzdrowisku pobytowym, a raz na rok o sanatorium ambulatoryjne. Czyli takie, gdzie tylko udajemy się na przepisane nam zabiegi. Brzmi kusząco, zwłaszcza przy niezwykle często chorujących maluchach.

Uzdrowisko dla dzieci

Wyjeżdżając z dziećmi do uzdrowiska musimy pamiętać, że jako rodzice, potrzebujemy urlopu. Zwolnienie lekarskie wyklucza bowiem takowy wyjazd leczniczy. Jednak są tego plusy. Rodzice także mogą skorzystać z zabiegów w miejscu pobytu dzieci. Wystarczy wybrać się do lekarza, który po wykonaniu badań przepisze nam zestaw zabiegów. Pobyt w sanatorium zwykle trwa trzy tygodnie. W tym czasie możemy nieco podreperować zdrowie swoje i dzieci. Zaznaczmy, że na takie leczenie udają się także dzieci, które bardzo często chorują, łatwo łapią infekcje, co jest uciążliwe, zważając np. na wiek szkolny.

nad morzemInformacji na temat pobytu w uzdrowisku i niezbędnych wniosków powinien udzielić lekarz rodzinny czy pracownicy NFZ. Dlatego warto znać swoje prawa i z nich korzystać. W końcu zdrowie ma się tylko jedno, więc należy o nie odpowiednio dbać.

Katarzyna Antos