Lifestyle

Dlaczego warto wymienić piec typu kopciuch na bezpieczny kominek?

Dlaczego warto wymienić piec typu kopciuch na bezpieczny kominek

Zdjęcie autorstwa Alex Qian z Pexels

Polska znajduje się w strefie klimatycznej, która wymaga od nas używania systemów grzewczych nawet przez 6 miesięcy w roku. Generuje to nie tylko spore koszty, ale też substancje zanieczyszczające środowisko. Jesteśmy jednym z krajów Unii Europejskiej o najgorszej jakości powietrza.  Nic dziwnego, że liczne programy, rozporządzenia oraz ustawy zmierzają do tego, aby zredukować ilość gazów cieplarnianych oraz toksyn. Dlaczego warto wymienić piec typu kopciuch na bezpieczny kominek?

 

Spis treści:

  1. Dlaczego warto wymienić piec typu kopciuch na bezpieczny kominek?
  2. Negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka
  3. Płyty krzemianowo-wapienne
  4. Jakie zalety mają płyty wermikulitowe?
  5. Dlaczego system grzewczy powinien utrzymywać temperaturę na optymalnym poziomie?
  6. Nowoczesne technologie grzewcze – co warto o nich wiedzieć?
  7. Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne technologie grzewcze?
  8. Jak działają biokominki?
  9. Jak zamówić bezpieczny kominek?

Dlaczego warto wymienić piec typu kopciuch na bezpieczny kominek?

Niektórzy posiadają w swoich domach nowoczesne systemy grzewcze, które charakteryzują się redukcją emisji toksyn. Niestety, wciąż dużo popularniejsze są piece typu kopciuch. Ich wymiana bywa współfinansowana ze środków miejskich i/lub unijnych.  Prawdopodobnie niebawem ten rodzaj pieców będzie musiał całkowicie zniknąć z mapy Polski. Za niedostosowanie się do nowych wytycznych mogą grozić nawet wysokie mandaty. W związku z tym już dziś warto przyjrzeć się rozwiązaniom alternatywnym i zrozumieć, dlaczego bezpieczne spalanie, którego efektem jest tak pożądane w okresie jesienno-zimowym ciepło, odgrywa tak ważną rolę.

Negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka
Zdjęcie autorstwa Victoria Borodinova z Pexels

Negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka

W Polsce piece typu kopiuch cieszą się ogromną popularnością. Jednocześnie oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Co roku w okresie jesienno-zimowym w wielu częściach kraju obserwuje się przekroczenie dopuszczalnych stężeń PM2,5, czyli pyłów zawieszonych o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra. Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała aerozol atmosferyczny jako najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenie atmosferyczne. WHO uważa, że oddychanie powietrzem o przekroczonym stężeniu PM2,5, przyczynia się do skrócenia życia człowieka. Jednocześnie wspomniane zanieczyszczenie atmosferyczne nasila objawy astmy i alergii. Wśród skutków oddychania silnie zanieczyszczonym powietrzem wymienia się również zwiększoną liczbę zgonów z powodów chorób układu oddechowego czy krążenia.  Niewątpliwie smog, z którym mamy do czynienia w wielu polskich gminach, zwiększa też ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Wszystko to pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie bezpiecznych systemów grzewczych na terenie całego kraju.

Płyty krzemianowo-wapienne alternatywą dla wełny mineralnej

Nowoczesne rozwiązanie stanowią płyty krzemianowo-wapienne.  Pod tym terminem kryje się materiał bezwłóknisty, który poddaje się specjalnemu procesowi utwardzania i autokalwanizacji. W rezultacie płyty krzemianowo-wapienne nie pylą i nie przyczyniają się do wystąpienia alergii.  Krzemiany i wapień to materiały naturalne, mineralne, dlatego też wykazują odporność na działanie bakterii i pleśni.

Jakie zalety mają płyty wermikulitowe?

Płyty krzemianowo-wapienne nie są jedynym nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystywanym w przypadku kominków nowej generacji.  Na uwagę zasługują także płyty wermikulitowe, które wytwarza się z eksfoliowanego wermikulitu oraz spoiwa nieorganicznego.  W rezultacie uzyskuje się materiał odporny na działanie temperatury rzędu 1250 stopni Celsjusza.  W tym miejscu należy podkreślić, iż płyty wermikulitowe są bezpieczne dla zdrowia.

system grzewczy
Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Dlaczego system grzewczy powinien utrzymywać temperaturę na optymalnym poziomie?

W przypadku nowoczesnych instalacji grzewczych możliwe jest utrzymywanie temperatury na pożądanym poziomie. To niezwykle istotna kwestia. Bardzo często ograniczamy się bowiem jedynie do składu powietrza, jakim oddychamy. Tymczasem niemniej istotna jest temperatura. Jeśli ta jest zbyt wysoka, to „wyciąga” z organizmów żywych – człowieka, zwierząt domowych i roślin, wodę.  W rezultacie wysuszeniu ulega nasza skóra i błony śluzowe.  To z kolei może przyczynić się do nasilenia objawów AZS i alergii skórnych. Jednocześnie obserwuje się spalanie kurzu w zbyt gorącym powietrzu. W normalnych warunkach nasze drogi oddechowe doskonale sobie z nim radzą. Zawierają bowiem naturalne systemy filtrujące. Jednak przez gorące powietrze ulegają wysuszeniu, a kurz spaleniu, przez co jesteśmy narażeni na oddziaływanie niekorzystnych substancji, które powodują m.in. ból głowy i zmęczenie.

Nowoczesne technologie grzewcze – co warto o nich wiedzieć?

Na szczęście istnieją bardziej nowoczesne i bezpieczniejsze dla środowiska technologie grzewcze, które pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę. Zapewniają też prawidłowy przebieg procesu spalania, przez co nie zagraża nam tlenek węgla (II), który bardziej znany jest nam jako czad.  Bezpieczny kominek nie powoduje alergii i astmy, nie wysusza też skóry czy błon śluzowych. 

nowoczesne technologie grzewcze
Zdjęcie autorstwa Vincent Rivaud z Pexels

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne technologie grzewcze?

Na stronie internetowej Bezpieczny-kominek.pl znajdziesz nowoczesne systemy grzewcze.  Charakteryzują się one wysoką wydajnością, co pozwala zredukować koszty ogrzewania.  Choć początkowo zakup nowoczesnego pieca czy kominka dostępnego na stronie Bezpieczny-kominek.pl może wydawać się dość kosztownym rozwiązaniem, to w dłuższej perspektywie zwraca się z nawiązką.  Bardzo często to nie samo ogrzewanie jest drogie, lecz urządzenie grzewcze, z którego korzystamy, charakteryzuje się niską wydajnością.

Jak działają biokominki?

Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić biokominki dostępne na stronie internetowej Bezpieczny-kominek.pl.  Np. EBIOS Quadra Base Nero został stworzony przez firmę Spartherm. Uchodzi ona za lidera rynku europejskiego w technologii spalania. Nieustannie pracuje nad nowymi technologiami i usprawnia już istniejące.  Firma Spartherm kładzie ogromny nacisk nie tylko na jakość samego biokominka, ale też jego nowoczesny design. W rezultacie otrzymujemy system grzewczy, który nie tylko doskonale spełnia swoją funkcję, ale też wygląda stylowo w naszym salonie czy sypialni. W tym miejscu warto podkreślić, iż wszystkie biokominki Spartherm Ebios-Fire pracują na bioetanolu.  To nowoczesne rozwiązanie pozwala nam korzystać z kominka do celów grzewczych bez konieczności podłączania go do komina. W rezultacie możemy wdrożyć je także wówczas, gdy mieszkamy w bloku czy kamienicy.

biokominki
Zdjęcie autorstwa Maria Orlova z Pexels

Jak zamówić bezpieczny kominek?

W celu zapoznania się z pełną ofertą nowoczesnych i bezpiecznych systemów grzewczych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Bezpieczny-kominek.pl. Jeśli chcesz wymienić stary piec na nowy, skorzystaj z formularza kontaktowego. Pracownik firmy spotka się z tobą w miejscu inwestycji, aby omówić wstępnie możliwe rozwiązania. Następnie pomoże ci dobrać odpowiedni system grzewczy, wykona jego kosztorys i projekt 3D. Po jego zaakceptowaniu następuje efekt realizacji zlecenia. Nie zwlekaj, już tej jesieni zacznij cieszyć się ciepłym mieszkaniem oraz czystym powietrzem:)

Tekst partnera Bezpieczny-kominek.pl