dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o seksie

Seks to temat, który prędzej czy później zainteresuje twoje dziecko. Nie łudź się, że będzie inaczej, bo wpajasz mu dobre wartości takie jak miłość i szacunek. Życie erotyczne jest bardzo ważne, młody człowiek odczuwa popęd, który strara się jakoś zrealizować. Lepiej przyjąć to do wiadomości i porozmawiać z dzieckiem, zanim zrobi to ktoś inny lub będzie za późno. Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o seksie?

Seks jako temat tabu

Seks to w wielu polskich rodzinach wciąż temat tabu. Niechętnie o nim rozmawiamy, przez co dzieci nabierają przekonania, że napięcie erotyczne jest czymś złym, brudnym i grzesznym. Tymczasem jest ono wpisane w życie każdego zdrowego człowieka. Od tego, jaki stosunek do seksu mają rodzice, zależy życie erotyczne dorosłych ludzi.

Rodzice coraz częściej odpowiedzialność za edukację seksualną przerzucają na szkołę, niektórzy wolą wręcz, żeby ich dzieci poszukały wiedzy w internecie, a nie udawały się w tym celu do nich. Seks to temat, który wciąż krępuje wielu dorosłych Polaków,w rezultacie nie potrafią oni udzielać normalnych porad w tym zakresie.

Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o seksie

Z dziećmi warto porozmawiać o seksie, stworzyć atmosferę otwarcia, dzięki której będą one szukały pomocy u ciebie, a nie wśród kolegów czy internautów. Pamiętaj, że lepiej pójść z córką do ginekologa po tabletki antykoncepcyjne i nauczyć syna zakładać prezerwatywę, niż za wcześnie zostać dziadkami.

Antykoncepcja przede wszystkim

Edukacji seksualnej nie należy pozostawiać obcym ludziom. W szkole nie wiadomo, czy nie trafi się katecheta niechętny antykoncepcji. W internecie aż roi się od głupich porad, lewych tabletek antykoncepcyjnych na Allegro oraz filmów porno, które z realnym seksem nie mają zbyt wiele wspólnego. W filmach erotycznych nie uświadczysz prezerwatywy, a na forach internetowych informacji o tym, że seks oralny też grozi HIV i kiłą, dlatego należy uprawiać go z zabezpieczeniem. Coraz więcej młodych ludzi zapada na choroby weneryczne, bo nie korzysta z prezerwatyw. Nie kupuje ich, nie umie założyć, frustruje się podczas stosunku i ściąga kondoma. Możliwości jest wiele, ale wszystkie wynikają ze znikomej wiedzy nt. seksu. Gdyby rodzice brali sprawy w swoje ręce, ich pociechy byłyby bardziej asertywne i bezpieczne.

Bądź z dzieckiem szczery, ale nie ujawniaj szczegółów

Rozmowa z dziećmi o seksie nie zawsze jest prosta. Pociecha może zapytać cię o twój wiek inicjacji seksualnej, towarzyszący temu ból, liczbę partnerów, rodzaje pieszczot itp. Nie oznacza to, że musisz opowiadać wszystko ze szczegółami, ale poradź córce, co jej pomoże podczas defloracji – dobry nastrój, bezpieczne miejsce, lubrykanty, ręcznik, chłonna podpaska. To nie są bardzo intymne szczegóły dotyczące pożycia, ale ogólne informacje, które ułatwią jej życie. Pokaż synowi, jak zakłada się prezerwatywę, odpowiedz na wszystkie intrygujące go pytania, rozwiej wątpliwości.

Nie potępiaj seksu

Nigdy nie mów o seksie jak o czymś brudnym i złym. Nie zabraniaj synowi czy córce uprawiać go, bo odniesiesz efekt odwrotny do zamierzonego. Zaakceptuj drugą połówkę swojego dziecka. Nie zabraniaj im wspólnych wypadów. Im bardziej będziesz na nie, tym więcej wymówek wynajdzie latorośl – wmówi ci, że nocuje u koleżanki, a pojedzie z facetem na imprezę, żeby kochać się w toalecie w jakimś klubie. Z dwojga złego chyba lepiej, żeby zrobiła to w twoim domu, gdzie jest spokojnie, bezpiecznie i komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here