Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Dlaczego warto karmić piersią?

karmić piersią

Przyszła matka stoi przed wyborem – karmić dziecko naturalnie czy też nie. Pokarm naturalny jest najlepszym rozwiązaniem dla przyszłego rozwoju i zdrowia dziecka. Dlaczego warto karmić piersią?

Karmić piersią czy nie?

Każdy lekarz poleci kobiecie karmienie piersią. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy kobieta ma zbyt mało pokarmu, jest chora lub z innych powodów nie może karmić dziecka w sposób naturalny. Niektóre kobiety rezygnują z karmienia piersią, ponieważ obawiają się wyglądu swoich piersi i bólu, który może towarzyszyć podczas samego karmienia. Poród przysporzył im bólu, więc teraz obawiają się ponownych cierpień.  Na początku piersi mogą być obrzmiałe a sutki bolesne, jednak z czasem dziecko oraz mama przyzwyczają się do karmienia, które nie stanowi już dyskomfortu. W sytuacji rezygnacji z karmienia piersią, kobieta produkująca pokarm, musi go ściągać, za pomocą specjalnego urządzenia, więc takie rozwiązanie także nie pozostaje bez wad.

Dlaczego warto karmić piersią?

Warto karmić piersią, ponieważ naturalny pokarm matki jest najlepszy dla dziecka. Żadna mieszanka czy mleko zastępcze nie jest w stanie dostarczyć maluchowi składników, które zawiera mleko matki. Mleko początkowe, które jest wytwarzane przez pierwsze doby po porodzie, to tzw. siara. Stanowi ona coś, w rodzaju szczepionki dla dziecka, ponieważ w jej składzie znajdziemy immunoglobuliny, które chronią przed bakteriami i wirusami. Odporność dziecka dopiero zaczyna się kształtować, więc tego typu ochrona jest mu potrzebna. Nic nie jest w stanie zapewnić takiej tarczy ochronnej, jak właśnie pokarm matki. Takie mleko spełnia indywidualne potrzeby dziecka, czego o mieszankach, nie możemy niestety powiedzieć.

Pokarm matki odgrywa także znaczenie w pracy układu wydalniczego dziecka. Maluch powinien jak najszybciej wydalić pierwszy stolec. Jest to istotne, ponieważ substancje gromadzące się w jelitach dziecka, mogą przyczynić się do rozwoju żółtaczki noworodkowej.

mleko matkiNaturalne mleko mamy ma niepowtarzalny skład i cenne wartości odżywcze, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jego skład zmienia się wraz z wiekiem dziecka, dostosowując się do jego organizmu. Pokarm naturalny pochodzi od matki, tak samo jak dziecko, więc trudno byłoby go podrobić. Nawet najlepsze substytuty nie są w stanie zapewnić takiej ochrony i wartości odżywczych jak mleko z piersi matki.

Bez wątpienia warto karmić piersią. W ten sposób matka dostarcza dziecku tego, co najlepsze i niezbędne dla zdrowia malucha i jego dalszej przyszłości. Karmienie butelką powinno być tylko koniecznością. Jeśli matka może karmić dziecko w sposób naturalny, niech z powodzeniem to czyni, dbając o swojego maluszka i jego prawidłowy rozwój.

Katarzyna Antos