Dlaczego szybko się nudzisz
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Dość mocno różnimy się między sobą osobowością i temperamentem. Jedni zostali obdarzeni dużą cierpliwością i potrafią godzinami dłubać przy obrazie czy artykule. Drudzy najlepiej realizują się w zadaniach, które można od razu zrealizować. Dlaczego szybko się nudzisz?

Robienie tego samego cię nudzi

Nie zawsze osoba odczuwająca nudę potrzebuje sportów ekstremalnych albo silnych doznań. Dość często problem ogranicza się do powtarzalnych czynności. Jeśli masz dużo zdjęć do pomniejszenia i dopasowania do strony, po kilku minutach takiej pracy coś zaczyna się w tobie gotować. Nie lubisz robić rzeczy, które nie dostarczają żadnych wyzwań intelektualnych i zabierają tyle czasu. To świadczy o tym, że w twoim organizmie dominuje układ dopaminowy. Cenisz sobie kreatywne wyzwania, w których możesz się wykazać. Realizując je, uruchamiasz swój układ nagrody, który zachęca cię do podejmowania kolejnych. Powtarzalne czynności nie powodują wyrzutów dopaminy, przez co dopada cię psychiczny dołek.

Rozmowa na ten sam temat powoduje nudę

Lubisz rozmawiać z ludźmi, ale unikasz osób, które godzinami rozprawiałyby na jeden i ten sam temat. Nie jesteś w stanie oglądać telewizji, bo tam non stop straszą COVID-19 i mówią o szczepieniach. Wcale nie chodzi o to, że nie wierzysz w koronawirusa, ale po prostu nie lubisz ciągle słuchać o tym samym. Cenisz sobie tych znajomych, którzy tylko raz odnoszą się do jednego tematu, a po jego wyczerpaniu przechodzą do kolejnego. Takie podejście rozbudza twoją ciekawość i uruchamia układ dopaminowy.

Każdego dnia potrzebujesz nowych wyzwań

Osoby, które szybko się nudzą, każdego dnia potrzebują nowych wyzwań. Gdy otrzymują kolejne kreatywne zlecenie od klienta, czują się szczęśliwe i spełnione, mogą się bowiem wykazać. To dla nich nowy cel, który pragną osiągnąć. Osoby o silnym układzie dopaminowym powinny realizować się w zawodach kreatywnych takich jak grafik komputerowy, fotograf, dziennikarz, pisarz.

Praca mechaniczna niszczy cię od środka

W przypadku osób, które mają silnie rozwinięty układ dopaminowy, praca mechaniczna przypomina cichego zabójcę.  Im dłużej wykonują jakąś prostą czynność niewymagającą myślenia, np. sprzątają mieszkanie, tym bardziej nieszczęśliwe się czują.

Cenisz sobie kreatywne zadania

Jeśli szybko się nudzisz, musisz znaleźć sobie taką pracę, w której będziesz miała mnóstwo wyzwań, a liczba powtarzalnych czynności zostanie ograniczona do minimum.  Praca obciążona dużą biurokracją nie jest dla ciebie. Będzie cię tylko ograniczać i krępować.  Lepiej wybrać sobie zawód, gdzie twórcze zadania będą przeważały nad żmudnym raportowaniem efektów. Oczywiście, osoba z rozwiniętym układem dopaminowym może sobie radzić z mechanicznymi czynnościami, ale tylko w sytuacji, gdy te nie przeważają nad pracą twórczą.