Dlaczego piersi po karmieniu stają się małe i obwisłe

Wiele kobiet w trakcie ciąży cieszy się, że ich biust rośnie jak na drożdżach. Podczas karmienia także powiększa swą objętość ku uciesze właścicielki. Jednak gdy ustaje laktacja, piersi stają się nierzadko mniejsze niż przed ciążą. Na dodatek skóra traci na jędrności i elastyczności. Dlaczego piersi po karmieniu stają się małe i obwisłe?

Stosowanie serum do biustu

Przyczyn takiego stanu jest kilka. Po pierwsze, kobiety często w ogóle nie stosują balsamów nawilżających, które mogłyby ujędrnić piersi i zapobiec powstawaniu rozstępów. Należy ich używać regularnie, od początku ciąży i nie przestawać wraz z zakończeniem laktacji. Dobrze dobrany kosmetyk zapewnia skórze elastyczność. Bardzo ważna jest też dieta bogata w białko i witaminę C, aby komórki skóry miały z czego syntetyzować kolagen.

Usztywniany stanik potrafi zdziałać cuda

Niezwykle istotne jest też noszenie odpowiednio dobranego stanika. Jednak gdy karmimy piersią i jesteśmy pod koniec ciąży, często kupujemy biustonosz z miękkiego materiału, stawiając na wygodę. Niestety, za komfort przyjdzie nam zapłacić później dość wysoką cenę. Mięciutki stanik nie podtrzymuje bowiem biustu, jak należy, przez co staje się on obwisły. Dopóki karmimy, nie jest źle, bo piersi są nabrzmiałe i biustonosz pozwala zachować ich kształt. Choć utwardzane staniki są mniej wygodne w codziennym noszeniu, to doskonale podtrzymują powiększony biust, chroniąc go przed wpływem grawitacji. Stanik nie może mieć za dużego obwodu i za dużych misek. Powinien być dopasowany. Wybierając miękką wyściółkę, nie powinnyśmy odczuwać dyskomfortu podczas noszenia bielizny.

Czas karmienia piersią

Na zmniejszenie się biustu i jego wiotkość  ogromny wpływ ma też czas, przez jaki karmimy piersią. Im dłużej to robimy, tym większe ryzyko powstawania niekorzystnych zmian estetycznych. Oczywiście, nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z karmienia piersią, dziecko potrzebuje bowiem mleka matki ze względu na składniki odżywcze i budowanie odporności. Jednak nie można przesadzać też w drugą stronę. Karmienie dziecka przez rok, dwa lub nawet trzy lata niesie ze sobą spore ryzyko.

Zmiany hormonalne i zmiany w strukturze

Czas ciąży i laktacji to czas głębokich przemian hormonalnych w organizmie kobiety. To właśnie one sprawiają, że piersi rosną w cudowny sposób. Jednak potem, gdy stężenie hormonów spada, piersi tracą jędrność i wielkość. Zmienia się też ich budowa strukturalna.

Stosowanie serum do biustu, to jedno. Drugie, to naprzemienne masaże przy użyciu natrysku ciepłej i zimnej wody. Trzecią kwestią jest noszenie usztywnionego, dobrze dobranego stanika oraz nieprzesadzanie z karmieniem piersią. Najważniejsze są bowiem pierwsze miesiące życia maluszka, później można zacząć wprowadzać do jego diety przecieraną marchewkę, jabłuszko czy kaszkę na mleku modyfikowanym.