Dlaczego nocą problemy wydają się większe

Każdy z nas miewa czasem problemy z zasypianiem. Nie możemy zmrużyć oczu z powodu stresu, gdy bardzo się czymś zdenerwujemy, uwalniają się hormony takie jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Wyostrzają one zmysły i wykazują działanie pobudzające. W rezultacie utrudniają zasypianie. Gdy nie możemy zasnąć, zaczynamy błądzić myślami po różnych kwestiach. Dlaczego nocą problemy wydają się większe?

Zmęczenie ciężkim dniem

To, że nie możemy zasnąć, nie oznacza, że nie dokucza nam zmęczenie. Bardzo często jesteśmy psychicznie wycieńczeni, ale nasze ciało pod wpływem adrenaliny nie chce udać się na spoczynek. W rezultacie widzimy świat w czarnych kolorach. Zwróć uwagę na to, że po trudnej rozmowie zazwyczaj brakuje ci optymizmu. Czujesz się nią zmęczona i przytłoczona. Jeśli jednak zregenerujesz siły, porozmawiasz z przyjaciółką, przełączysz się na inne tematy, to nagle okazuje się, że zmartwienie wcale nie jest tak wielkie. Nie jesteś w starciu z nim bezsilna i posiadasz w głowie nawet pewne rozwiązanie problemu.

Ciemność sprzyja lękom

Gdy za oknem panuje ciemność, możesz odczuwać narastający lęk.  Bardzo wiele osób jest wrażliwych na działanie światła. W słoneczne dni dopisuje im optymizm i wiara w ludzi. W szaro-bure jesteśmy bardziej skłonni sądzić, że świat to niebezpieczne miejsce. Promienie słoneczne wykazują działanie antydepresyjne, nasz organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Ciemność natomiast może nas przygnębiać i potęgować strach przed nieznanym.

Zbyt długie rozmyślanie sprzyja wyciąganiu przykrych wniosków

Gdy nie możemy zasnąć, pomimo psychicznego zmęczenia, często rozmyślamy nad swoimi problemami, co przynosi tylko efekt przeciwny do zamierzonego. Po pierwsze, dalsze umartwianie się powoduje dalsze problemy z zasypianiem. Po drugie, im więcej o czymś myślimy, tym problem wydaje się większy, bo zajmuje zbyt wiele przestrzeni w naszej głowie.

Ograniczona kreatywność i problem z wyszukiwaniem rozwiązań

Nocą, gdy nie możemy zasnąć, nasze pokłady kreatywności są zazwyczaj wyczerpane. W rzeczywistości rzadko myślimy holistycznie i mamy problem z wymyśleniem najprostszych rozwiązań. Tymczasem po przebudzeniu, gdy organizm uległ regeneracji, kreatywność powraca, a wraz z nią w naszej głowie kiełkuje rozwiązanie problemu.