Lifestyle

Dlaczego nie należy swatać innych?

Dlaczego nie należy swatać innych

Zdjęcie autorstwa mentatdgt z Pexels

Swatanie wydaje się reliktem przeszłości. Zazwyczaj wydaje nam się, że uprawiały je nasze babcie, jednak rzeczywistość pokazuje, że kultywuje je kolejne pokolenia. Dlaczego nie należy swatać innych, nawet gdy ma się dobre intencje? Jak powstrzymać się przed zabawą w Kupidyna?

Spis treści:

  1. Dlaczego nie należy swatać innych? Bo traktujesz ich przedmiotowo
  2. Czy każdy nadaje się do związku?
  3. Swatanie innych stawia ich w niekomfortowej sytuacji
  4. Przypominanie traumy i przywoływanie bolesnych doświadczeń
  5. Orientacja seksualna może cię zaskoczyć
  6. Swatanie innych może prowadzić do zerwania znajomości

Dlaczego nie należy swatać innych? Bo traktujesz ich przedmiotowo

Swatanie innych pokazuje, że traktujesz ich przedmiotowo i zupełnie nie liczysz się z ich uczuciami. Jak mówi stare przysłowie, dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Te słowa znajdują potwierdzenie w przypadku prób swatania. Możesz chcieć dla swojej siostry czy przyjaciółki wszystkiego, co najlepsze, ale to ona powinna sama decydować o swoim życiu. Kto powiedział, że jest nieszczęśliwa, żyjąc w pojedynkę? Poza tym facet, który tobie wydaje się świetnym partnerem, w rzeczywistości może lubić przygodny seks i zdradzać kolejne partnerki. Ty znasz go jako inteligentnego kolegę z biura. Nie zapominaj też o tym, że tylko tobie wydaje się, że tych dwoje do siebie pasuje. Tak naprawdę nie siedzisz w ich głowie i nie wiesz, kto sprawdzi się w roli ich drugiej połówki.

Czy każdy nadaje się do związku?

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że każdy musi żyć w związku, aby cieszyć się szczęściem. Tymczasem każdy z nas może realizować się w inny sposób.  Dla jednego szczytem marzeń jest założenie rodziny. Drugi woli udzielać się charytatywnie. Dla trzeciego najważniejsza jest praca, samorozwój i spotkania z przyjaciółmi. Nie każdy człowiek posiada podobne potrzeby. Musisz pogodzić się z tym, że twoja wizja szczęśliwego życia nierzadko dość znacznie różni się od pragnień innych osób.

Swatanie innych stawia ich w niekomfortowej sytuacji

Dlaczego nie należy swatać innych? Między innymi dlatego, że w ten sposób pokazujesz, że nie akceptujesz drugiej osoby w roli singla. Traktujesz ją przedmiotowo i stawiasz ją w niekomfortowej sytuacji. Wiele osób, gdy ktoś próbował ich zeswatać, czuło się nieudacznikami. Nie wysyłaj takich negatywnych komunikatów do osób, które są ci bliskie. Możesz je bowiem do siebie zrazić. Nie ma nic bardziej żenującego niż zapewnienie przyjaciółce towarzystwa swojego podstarzałego kuzyna po to, aby nie tańczyła sama na twoim weselu. A może świadomie przyszła na nie solo, bo nie cierpi tańczyć? Czy w ogóle pomyślałaś o tym, czego ona pragnie? Swatanie innych często jest dość egoistyczne. Np. chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i połączyć swoją przyjaciółką ze szwagrem.

Przypominanie traumy i przywoływanie bolesnych doświadczeń

Nasze życie składa się z różnych doświadczeń, te nie zawsze są dobre. Czasem związek pozostawia po sobie traumę. Był tak toksyczny i pełny cierpienia, że ktoś nie zamierza już nigdy wchodzić w bliskie relacje romantyczne. Woli żyć w pojedynkę i cieszyć się świętym spokojem. Nie znasz przeżyć drugiej osoby, więc oszczędź jej cierpienia, przyprowadzając jej potencjalnego absztyfikanta. W ten sposób możesz kogoś bardzo skrzywdzić. Nigdy nie wiesz, czy twoja przyjaciółka nie jest sama, bo padła ofiarą gwałtu lub przemocy ze strony byłego partnera.

Orientacja seksualna może cię zaskoczyć

Dlaczego nie należy swatać innych? Między innymi dlatego, że nie znasz cudzej orientacji. Może się okazać, że twoja koleżanka singielka od dawna żyje w związku, tyle że z inną kobietą. Nigdy nie próbuj wchodzić z butami w cudze życie. Każdy ma prawo do tajemnic, zwłaszcza w tak intymnych kwestiach.

Swatanie innych może prowadzić do zerwania znajomości

Swatanie innych może odbić się czkawką także na tobie samej. Zwykliśmy myśleć, że to najlepszy prezent, jaki możemy podarować przyjaciółce. Tymczasem ona może się bardzo zdenerwować twoją postawą i zerwać z tobą kontakt, gdy dowie się, że postanowiłaś zabawić się w Kupidyna.