Ciąża i dziecko

Dlaczego nie masz dzieci?

Dlaczego nie masz dzieci

Istnieją takie pytania, których nigdy nie należy zadawać drugiej osobie. To właśnie jedno z nich. Dawniej ludzie wynosili ze swoich domów rodzinnych pewnego rodzaju powściągliwość. Byli uczeni dobrych manier, tego, co wypada i tego, czego robić nie należy, ponieważ stanowi to faux pas. Dziś te granice uległy zatarciu. Coraz częściej obcy ludzie zadają pytanie: dlaczego nie masz dzieci?

Przede wszystkim nikogo, poza twoim partnerem, nie powinien interesować twój stosunek do dzieci. Wszystkie ciotki, koleżanki z pracy i sąsiadki powinny czasem się pohamować, zanim wypalą coś, co może zranić drugą osobę i przywołać traumatyczne wspomnienia. Twoje plany macierzyńskie to nie ich sprawa.

Bo nie mam cierpliwości do dzieci

Niektórzy nie mają dzieci, bo ich nie chcą mieć. Mają do tego święte prawo i pani ginekolog, zanim wypali, że powinnaś już zajść w ciążę i nie zwlekać, bo z czasem będzie ci coraz trudniej, powinna chwilę pomyśleć. Nie przyszłaś po to, aby słuchać dobrych rad.  Nie pytasz się też, kiedy będzie najlepszy moment na dziecko. Po prostu kwestia macierzyństwa zupełnie cię nie interesuje. Niektóre kobiety po prostu nie czują się gotowe na to, by zostać matką. Nie ma w tym nic złego ani zaskakującego. Każdy ma prawo układać swoje życie zgodnie ze swoim sumieniem.

Bo nie mogę mieć dzieci

Nie należy pytać kobiety o to, dlaczego nie ma dzieci, może się bowiem okazać, że jest bezpłodna. Takie pytania są bardzo intymne i przywołują trudne sprawy, które bolą samą zainteresowaną. Ona bardzo chciałaby mieć dziecko, ale zwyczajnie nie może zajść w ciążę. Leczenie nie przynosi rezultatów.

Bo mój mąż jest bezpłodny

Czasem to partner nie może mieć dzieci, jego nasienie nie zawiera zdrowych i żywych plemników gotowych do zapłodnienia komórki jajowej. Pytanie o brak potomstwa stanowi zatem sporą niedyskrecję.  Nikt nie będzie ci się tłumaczył z przyczyn zaistniałej sytuacji.

Bo kilka razy poroniłam

Czasem kobieta próbowała zajść w ciążę, parę razy nawet jej się to udało, ale doszło do poronienia. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, od problemów hormonalnych, poprzez silne wady płodu. Nikt na pewno nie chce, abyś przywoływał mu wspomnienia tak traumatycznych wydarzeń.

Bo moje dziecko zmarło po urodzeniu

Czasem dana para miała dziecko, jednak to chorowało na poważną chorobę i wkrótce po urodzeniu zmarło. Rodzice byli bez szans, podobnie lekarze. Nigdy nie wiesz, jaka  historia stoi za brakiem dzieci w danym związku, dlaczego bądź bardziej powściągliwy i nie zadawaj niedyskretnych pytań o tak intymne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *