Alergie pokarmowe RYBY I OWOCE MORZA

Dlaczego łosoś może uczulać?

Dlaczego łosoś może uczulać?

Jak reaguje organizm?

Jeśli człowiek jest uczulony na jakiś produkt, to organizm traktuje ten alergen jak ciało obce. Wtedy broni się, a polega to na wytwarzaniu przeciwciał, które są rozpoznawane jako reakcje chemiczne. Reakcje alergiczne są różne – zależą min. od rodzaju alergenu i od reakcji organizmu na dany alergen.

Alergia na łososia

Łosoś, obok śledzia, makreli i łupacza, jest jedną z najczęściej uczulających ryb. Alergia może wystąpić po zjedzeniu łososia lub po dostaniu się alergenów do dróg oddechowych. W ekstremalnych przypadkach alergia pojawia się już w chwili dotknięcia talerza, na którym znajduje się ryba.

Dlaczego łosoś może uczulać?

Skutki alergii

Spożycie łososia, w przypadku uczulenia na niego, może skutkować:

 • wstrząsem anafilaktycznym,

objawami ze strony przewodu pokarmowego, tj.:

 • nudnościami,
 • wymiotami,
 • biegunką,
 • bólem brzucha,
 • obrzękiem jamy ustnej,
 • świądem jamy ustnej,

zmianami skórnymi, tj.:

 • pokrzywką,
 • świądem skóry,
 • obrzękiem naczynioruchowym,

objawami ze strony układu oddechowego, tj.:

 • dusznością astmatyczną,
 • nieżytem nosa,
 • nieżytem spojówek,
 • uciskiem w klatce piersiowej.

Wszelkie niepożądane reakcje występują bardzo szybko (nawet po kilku minutach) i niestety bardzo często stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Zazwyczaj objawy dotyczą trzech układów (oddechowego, pokarmowego i skóry).

Dodatkowe alergie

Osoby, które są uczulone na ryby, często są także uczulone na skorupiaki (krewetki czy kraby), mięczaki (ostrygi czy małże), a także na mięsa bądź inne wyroby mięsne, do których była dodawana mączka rybna bądź inne półprodukty z ryb.

Dlaczego łosoś uczula?

Ryby posiadają dwa rodzaje alergenów. Pierwszy z nich jest wspólny dla wszystkich gatunków, a drugi jest swoisty gatunkowo. Połowa osób z alergią na ryby reaguje na wszystkie gatunki, a druga połowa tylko na jeden gatunek.

Łosoś zawiera w sobie alergeny o dużej alergenowości i właśnie z tego powodu jest jednym z najczęściej występujących alergenów. Problem alergii na łososia dotyka około 5% dzieci oraz 2% ludzi dorosłych. Niestety, z tej alergii się nie wyrasta, dlatego też jest to problem na całe życie.

Alergeny ryb są termostabilne, co oznacza, iż reakcję alergiczną może wywołać ryba zarówno surowa, jak i gotowana.

W ostatnich latach wzrasta znaczenie produktów otrzymywanych z kości rybich oraz z rybiej skóry. Produkty te również mogą być aktywne alergicznie. Rybia żelatyna używana jest np. w szczepionkach, co oznacza, że osoba, która jest uczulona na rybę, może się z nią zetknąć nie jedząc jej ani nie dotykając.

W dzisiejszych czasach osób uczulonych przybywa, jak również zwiększa się liczba alergenów. Łosoś, choć smaczny, dla niektórych osób jest niebezpieczny. Aby ustalić, czy dana osoba jest uczulona na łososia, musi koniecznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Ja zachęcam do tego, aby w razie niepokojących objawów występujących po zjedzeniu ryby, od razu udać się do swojego lekarza.

Sabina Sosnowska

Komentarze

Patryk ze Świebodzina

6 lat temu

Łosoś uczula ponieważ w Polsce dostępny jest tylko z hodowli.
Ryba ta nie powinna być w zamknięciu [w cyklu hodowlanym] , ponieważ wytwarza toksyny i nawet ludzie o tym nie wiedzą , lekarze również żyją w niewiedzy i lepiej im zapisać coś z , cudownych leków apteki ,,i mówić ludziom , że są alergikami niż się dokształcić i być świadomym . Ludzie bądzcie Wy świadomi, bo od tego co jecie zależy Wasze zdrowie i życie.

Komentarze są wyłączone.