Dlaczego kobiety są łatwowierne w stosunku do mężczyzn
Zdjęcie autorstwa Fernanda Latronico z Pexels

Niektóre kobiety są bardzo łatwowierne w stosunku do mężczyzn. Często nie możemy wyjść z szoku, gdy patrzymy na naszą przyjaciółkę, która łyka jak pelikan słowa swojego faceta, że ten nie pisze do niej, ponieważ boi się jej reakcji. Dlaczego kobiety są łatwowierne w stosunku do mężczyzn i tak wiele puszczają im płazem?

Bezpieczny styl przywiązania, dzieciństwo wolne od trosk

Nasz styl przywiązania kształtuje się w pierwszych miesiącach życia i zależy od kontaktu z najbliższym opiekunem. Jeśli matka reaguje na każdy sygnał wysłany jej przez dziecko, okazuje mu troskę, miłość i zainteresowanie, otrzymuje ono komunikat – jestem chciane. W rezultacie w takiej osobie rodzi się pierwotne zaufanie. Uważa ona, iż świat jest bezpiecznym miejscem, a ludzie mają życzliwą naturę. Przekonania takiego człowieka mogą jednak nie przystawać do rzeczywistości. Bezpieczny styl przywiązania jest najlepszym z możliwych, niemniej czasem sprawia, że osoba, która go reprezentuje, jest zupełnie niewrażliwa na niepokojące sygnały.  Jeśli kobieta miała dzieciństwo wolne od trosk, nigdy nie widziała, aby ojciec zachowywał się w stosunku do matki w niewłaściwy sposób, może wynieść przekonanie, iż w relacjach z mężczyznami nie trzeba uważać. Paradoksalnie, osoby z pozabezpiecznym stylem przywiązania są bardziej świadome istniejących zagrożeń, przez co zachowują większą ostrożność przy wyborze partnera oraz ocenie jego zachowania. Kobiety, które miały bardzo szczęśliwe, wręcz bajkowe dzieciństwo, mogą żyć w bańce mydlanej i za bardzo ufać ludziom, w tym mężczyznom. Pozytywne doświadczenia, paradoksalnie czynią je łatwowiernymi i podatnymi na oszustwo.

Chęć przypodobania się mężczyznom, pogoń za aprobatą faceta

Czasem kobieta jest łatwowierna, ponieważ pragnie przypodobać się mężczyźnie, goni za jego aprobatą. Tak postępują panie, które w domu rodzinnym nie zaznały prawdziwej miłości. Teraz łakną jej całą sobą. Ich mechanizm obronny paradoksalnie każe im wierzyć w zapewnienia partnera, nawet jeśli te nie trzymają się kupy i wszystkie fakty wskazują na prowadzenie podwójnego życia. Taka kobieta nie chce po prostu dopuścić do siebie myśli, że kolejny facet zawiódł ją tak samo jak ojciec. Poza tym chce czuć się pożądana i kochana, więc żyje w iluzji.

Dlaczego kobiety są łatwowierne w stosunku do mężczyzn? Jak oksytocyna potęguje łatwowierność

Gdy się zakochujemy, spędzamy ze sobą dużo czasu, okazujemy sobie czułość i uprawiamy seks, w organizmie kobiety wzrasta stężenie oksytocyny, zwanej też hormonem przywiązania. W rezultacie zaczyna ona obdarzać coraz większym zaufaniem swojego partnera, przez co staje się bardzo łatwowierna i podatna na manipulację.  Im więcej dotyku  w związku, tym większe stężenie oksytocyny w organizmie kobiety i większe prawdopodobieństwo, że nie dostrzeże ona sygnałów alarmowych.

Strach przed samotnością a przymykanie oczu na wady partnera

Niektóre kobiety doskonale zdają sobie sprawę, że ich partner nie jest idealny. Wypierają jednak tę informację ze swojego umysłu w obawie przed samotnością. Tak bardzo boją się życia w pojedynkę, tego, że nie poradzą sobie finansowo, że kobieta bez mężczyzny nic nie znaczy, że wolą byle jaki związek niż rozstanie.  Strach przed samotnością sprzyja łatwowierności. Taka kobieta nawet nie sprawdza, czy koleżanka mówi prawdę, twierdząc, że widziała jej męża w hotelu z inną kobietą. Ona woli go usprawiedliwić w swoich oczach stwierdzeniem, że pewnie było to spotkanie służbowe, niż przyjrzeć się tej sprawie z bliska i skonfrontować z trudnymi faktami.