Dlaczego ezoteryka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków
Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Ezoteryka cieszy się ogromną popularnością w Rosji. Tam ludzie bardziej wierzą wróżce niż zdrowemu rozsądkowi. W samej Moskwie jest zarejestrowanych mnóstwo firm o profilu ezoterycznym. O ile Rosjanie są narodem, w którym zwalczano religię i można zrozumieć ich wiarę w zabobony, o tyle u nas wydaje się to niezrozumiałe. Dlaczego ezoteryka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków?

Spis treści:

  1. Popyt na tarocistki i wróżki
  2. Dlaczego ezoteryka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków?
  3. Czy ezoteryka to nauka?
  4. Dlaczego wierzymy we wróżby?
  5. Kiedy wiara w gusła staje się niebezpieczna?

Popyt na tarocistki i wróżki

Nie tylko chętnie czytamy horoskopy w gazetach, ale też dzwonimy na infolinię do wróżki oraz odwiedzamy swoją ulubioną tarocistkę. Co ciekawe, zdecydowana większość Polaków deklaruje bycie katolikiem. Nie przeszkadza to im jednak w łączeniu religii z wiarą w gusła. Ezoteryka cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród starszych kobiet. Coraz częściej o postawienie kart Tarota proszą młodzi ludzie pochodzący z dużych miast. Mężczyźni także korzystają z usług wróżek. Ezoteryka przyciąga także lekarzy, psychologów oraz naukowców, czyli osoby, które z racji swojego wykształcenia powinny odrzucać wiarę w magię. Dlaczego ezoteryka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków?

Dlaczego ezoteryka cieszy się dużą popularnością wśród Polaków?

Ezoterykę spopularyzowały osoby znane z pierwszych stron gazet. Znane aktorki, piosenkarki i psycholożki zaczęły oficjalnie przyznawać się do korzystania z usług wróżek. Ba, mało tego, wiele z nich nosi przy sobie magiczne kamienie, które mają odbijać urok rzucony przez nieżyczliwych ludzi.  Niezwykle popularna polska psycholożka w jednym ze swoich poradników poświęconych relacjom damsko-męskim twierdzi, że w celu weryfikacji dopasowania należy skorzystać z numerologii.  Aż trudno uwierzyć, iż osoba posiadająca rozległą wiedzę psychologią, wierzy w takie rzeczy. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lekarzy. Ludzie zaczynają uważać, że skoro ezoteryka jest czymś, czemu zaufali przedstawiciele tak poważnych zawodów, to musi w niej coś być. Inaczej ci ludzie nie chodziliby do wróżek.

Czy ezoteryka to nauka?

Coraz częściej możemy usłyszeć, iż ezoteryka stanowi naukę, jest blisko spokrewniona z psychologią. Tymczasem w tego typu słowach nie ma ziarna prawdy. Ezoteryka nie ma żadnych naukowych podstaw.  Aczkolwiek może wprowadzać nas w błąd obecność artykułów na temat kart, magii itp. w gazetach o profilu psychologicznym. Te jednak postanowiły zwiększyć nakład i więcej zarobić, poszerzając swoje grono odbiorców.

Dlaczego wierzymy we wróżby?

Ezoteryka nas pociąga, ponieważ nasze życie cechuje nieprzewidywalność. Mamy dość nieoczekiwanych zmian. Chcielibyśmy przewidzieć pewne zdarzenia, aby móc się do nich właściwie przygotować, np. zapobiec groźnemu wypadkowi, zdradzie partnera czy chorobie. Potrzebujemy również dobrego słowa i wiary w lepsze jutro. To również często oferują nam wróżki. Te, chyba jako jedyne, wykazują związek z psychologią. Często posiadają rozległą wiedzę z tego zakresu, przez co są w stanie odczytać,  czego oczekuje od nich klient i mu to zapewnić. Np. wróżka widzi, że kobieta rozstała się z partnerem, pragnie usłyszeć, że ten do niej wróci lub pozna kogoś lepszego. W związku z tym twierdzi, że ta niebawem spotka wielką miłość. Pamiętajmy o tym, że wróżki rzadko posługują się szczegółami, zazwyczaj operują ogólnymi informacjami, a tam, gdzie dysponują większą liczbą informacji, mogą pokusić się o podanie detali. Np. jeśli wiedzą, że ich klientka bierze w szpitalu dyżur za dyżurem, mogą twierdzić, że tę miłość spotka w pracy.

Kiedy wiara w gusła staje się niebezpieczna?

Wiara w gusła i zabobony może mieć jednak zgubny wpływ na nasze życie. Ezoteryka wciąga niczym narkotyk, przez co tak naprawdę tracimy kontrolę nad swoimi wydatkami. Usługi wróżki do tanich nie należą. Do tego dochodzą przypadki, w których to rezygnujemy z tradycyjnych form leczenia, ponieważ te odbierają nam duszę.  Oczywiście, nie wszystkie wróżki i tarocistki postępują w ten sposób. Wiele z nich nie kwestionuje osiągnięć współczesnej medycyny, nie wyciąga też kilkuset złotych od jednego klienta za seans. Niektóre traktują swoją pracę jak zwykłą działalność gospodarczą. Uczą się stawiać Tarota, przyswajają informacje, jakie dają poszczególne karty i się nimi posługują. Ezoteryka jednak powinna być przez nas traktowana z przymrużeniem oka jako dobra zabawa.