Pexels

Wielu rodziców zastanawia się, czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci i czy dostarczy im wszystkich cennych składników mineralnych, które potrzebne są im do wzrostu i rozwoju. Dobór odpowiednich produktów pozwala na realizację zapotrzebowania młodego organizmu na wszystkie ważne makroelementy, dlatego dieta taka może być stosowana również u naszych pociech. Jakie są podstawowe zasady żywienia małego wegana? Podpowiadamy.

Dieta wegetariańska w pierwszych miesiącach życia dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecko zazwyczaj spożywa wyłącznie mleko matki lub mleko modyfikowane, dlatego też jest laktowegetarinem. Jeśli zaś jego mama jest wegetarianką, to w okresie laktacji powinna zwrócić uwagę na odpowiednią podaż kwasów omega-3, folianów i kobalaminów. Warto w tym czasie postawić na opcję taką jak catering dieta wegetariańska z dowozem do domu. To ogromne ułatwienie w pierwszych miesiącach życia dziecka dla każdej matki.

Rozszerzając dietę malucha mięso można zastąpić produktami takimi jak puree z tofu, roślinami strączkowymi, jogurtami mlecznymi lub sojowymi, a także gotowanymi żółtkami jajek. Produkty takie należy wprowadzać w 7-8 miesiącu życia malucha. Zaś po pierwszym roku życia należy zadbać o obecność w diecie źródła cynku, żelaza, witaminy D i B12.

Dieta wegetariańska przedszkolaka

Dieta starszego dziecka powinna być przede wszystkim różnorodna i zapewnić mu wystarczającą podaż energii. Dlatego warto podawać mu potrawy, które charakteryzują się dużą gęstością energetyczną i zawierają w sobie na przykład rośliny strączkowe, awokado, orzechy lub inne nasiona.

Dodatkowo należy wprowadzić produkty zbożowe, owoce, warzywa, nabiał i jaja, w takich ilościach, które dostosowane są do wieku dziecka i jego zapotrzebowania energetycznego. Aby odpowiednio je dobrać, można skorzystać z modelowego talerza żywieniowego opracowanego przez Instytut Matki i Dziecka.

Dieta wegetariańska u dzieci — pozostałe zasady

Ze względu na to, że białko roślinne charakteryzuje się niższą wchłanialnością, to zapotrzebowanie na ten składnik u dzieci na diecie wegetariańskiej jest większe i należy wziąć to pod uwagę, komponując ich jadłospis.  Dodatkowo zapotrzebowanie na żelazo u małych weganów jest zwiększone 1,8-krotnie, dlatego w okresie intensywnego wzrostu suplementacja tego pierwiastka może być konieczna.

Niezależnie od wieku dziecka należy zapewnić mu właściwą podaż witaminy B12 dietą lub suplementacją. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na podaż wapnia, ponieważ jest to niezbędny składnik do prawidłowego rozwoju kości malucha. Najlepiej jeżeli dieta roślinna dziecka jest prowadzona pod stałą opieką dietetyka lub pediatry by nie doszło do rozwoju niedoborów pokarmowych.