Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA Żywność

Dieta dziecka

dieta

Odżywianie to elementarna cześć naszego życia, ważna na każdym etapie życia człowieka. Szczególnym czasem jest okres dzieciństwa, w którym dziecko rośnie i rozwija się. Dieta dziecka musi być właściwie skomponowana, aby rozwój ten był w pełni prawidłowy.

Odżywianie

Każdy pokarm który spożywamy ma dany skład i substancje, które nie zawsze okazują się odżywcze i potrzebne organizmowi. W dobie szybkiego życia nie zawsze jemy zdrowo. Odżywianie naszych dzieci także pozostawia wiele do życzenia. Mimo iż staramy się być bardziej rozsądnymi i świadomymi konsumentami, często ulegamy zachciankom dzieci lub z braku czasu przygotowujemy wysoko przetworzone produkty. Oszczędzamy może odrobinę czasu ale na pewno nie zdrowia, przykładając rękę do rozwoju wielu schorzeń.

Dieta dziecka

Dieta dziecka musi być prawidłowo skomponowana. Tylko wartościowe produkty zapewnią naszemu maluchowi właściwe funkcjonowanie, wzrost oraz dadzą niezbędnej energii do działania i zabawy. Odżywianie nie może być monotonne i nudne. Grunt, żeby dziecko poznało różne smaki, zapachy i rodzaje pokarmów. Jeśli nie chcemy wychować niejadka, już od najmłodszych lata musimy zadbać o różnorodność produktów. Warto także podawać dziecku raz na jakiś czas nowe, nieznane dotąd produkty, aby mogło ich spróbować i oswoić się z innymi smakami. W diecie dziecka nie może zabraknąć zdrowych owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów. Lekkostrawne posiłki, bez dużej ilości tłuszczy będą odpowiednie. Karmienie frytkami czy hamburgerami nie przyczynie się do niczego dobrego. Tego typu jedzenie niesie ze sobą ryzyko otyłości, która jest istną plagą wśród dzieci. Dbanie o zdrowe żywienie może zapobiec problemów ze zdrowiem. Ogromnym grzechem są także słodycze, jakże lubiane przez maluchy. Zdecydowanie lepszą przekąską niż cukierki czy chipsy są jogurty naturalne, świeże owoce czy bakalie. Cennym źródłem odżywczym są wszelkiego rodzaju kasze, bardzo często przez nas niedoceniane. odżywianieOne także powinny znaleźć swoje miejsce w jadłospisie dziecka. Co do napojów, nie ma wątpliwości, że podstawą jest woda mineralna i naturalne soki owocowe oraz warzywne. Słodzone i gazowane napoje przyczyniają się tak jak słodycze do rozwoju próchnicy. Przykre efekty ich przyjmowania mogą ujawnić się w dorosłym życiu dziecka, dlatego lepiej zadbać o zdrowe produkty jak najwcześniej. Pamiętajmy, że dziecko naśladuje nasze zachowanie. Jeśli sami będzie pokazywać zdrowe nawyki żywieniowe, unikając szkodliwych produktów, nasza pociecha także będzie z ciekawością po nie sięgała.

Kształtując zdrowe zachowania mamy gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka. Jego dieta musi być bogata w niezbędne elementy odżywcze. Dzięki starannie dobranym produktom, każdy posiłek dziecka będzie smaczny, kolorowy i przede wszystkim zdrowy.

Katarzyna Antos