Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA NAJNOWSZE

Diagnoza alergia, czyli zmiana życia dziecka

alergia u dziecka

Alergia to problem XXI wieku. Dotyka ogromną liczbę dzieci. Taka diagnoza to zmiana życia dziecka. Jak wygląda życie malucha z alergią?

Alergia u dziecka

Taką diagnozę coraz częściej słyszą rodzice. Dzieci rodzą się z alergią, na co wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz inne czynniki. Choć uczulenia nie budzą już takiego strachu jak kilkadziesiąt lat temu, wciąż obawiamy się o zdrowie własnych dzieci, nie ważne czy mamy styczność z alergią czy z poważną chorobą. Pragniemy, aby nasze pociechy były zdrowe i wiodły szczęśliwe dzieciństwo. Alergia to nie wyrok i nie należy traktować jej jak koniec świata. To tylko problem zdrowotny, któremu możemy zaradzić. Co ciekawe, w niektórych przypadkach objawy uczulenia mijają bezpowrotnie. Ludzki organizm jest wciąż pełen tajemnic, dlatego mając alergię możemy liczyć na to, że być może kiedyś zniknie z naszego życia.

Zmiany w życiu dziecka

Alergia jest związana z pewnymi zmianami w życiu dziecka. Jego struktura zależy od rodzaju uczulenia, ponieważ co alergia to inne środki ostrożności i jej zapobiegania. Chodzi o to, aby dziecko miało jak najmniejszy kontakt z alergenem, co skutkuje zmniejszonymi objawami i bardziej komfortowym życiem. Zmiany wcale nie muszą wywrócić życia dziecka do góry nogami, wystarczy, że weźmiemy pod uwagę pewne wskazówki, jakże cenne dla alergików. Dzięki odpowiedniemu zachowaniu unikniemy uporczywych dolegliwości związanych z alergią, pozwalając na szczęśliwe dzieciństwo naszej pociechy.

Dieta eliminacyjna

Dieta wykluczająca, polegająca na wyeliminowaniu danych produktów z odżywiania jest elementem leczenia przy alergii pokarmowej. W przypadku uczulenia na jeden z pokarmów, np. mleko krowie, należy unikać nie tylko samego mleka ale także wszelkich posiłków z jego dodatkiem. Objawy alergii bywają dokuczliwe. Bóle brzucha czy wysypka skórna to tylko niektóre z nich, dlatego rodzice muszą zadbać o właściwą dietę dziecka, którą należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Ten typ alergii może minąć po 3. roku życia dziecka, dlatego warto co jakiś czas wykonywać testy alergiczne. Być może okaże się, że kłopot uczulenia zniknie szybciej, niż się tego spodziewaliśmy.

Czysty dom

dzieci

Alergia wziewna na roztocza kurzu domowego to prawdziwa udręka, szczególnie jeśli uwielbiamy firany, zasłony, dywany czy pluszowe zabawki. Wszelkiego rodzaju tekstylia są idealnym środowiskiem dala rozwoju takich mikroorganizmów jak roztocza. Uczulenie na nie występuje bardzo często i zwykle objawia się problemami ze strony układu oddechowego. Jeśli nic z nim nie zrobimy, może nawet rozwinąć się w astmę. Dlatego warto zrezygnować z przedmiotów, które zbierają kurz. Należy także często sprzątać mieszkanie, a zwłaszcza pokój dziecka. Takie zachowanie sprawi, że nasza pociecha odetchnie z nieco większym spokojem. Na objawy alergii pomogą zaś leki wziewne, które przepisze alergolog.

Życie z alergią u dziecka wcale ni musi być trudne. Wprowadzenie nowych nawyków i zasad może poprawić zdrowie dziecka i ułatwić mu codzienne funkcjonowanie. Dzięki trosce rodziców, nasze pociechy nie będą zamartwiać się objawami alergii.

Katarzyna Antos