depresja poporodowa

Ciąża, poród, nowe obowiązki związane z zajmowaniem się dzieckiem mogą okazać się przytłaczające dla młodej mamy. Czasami obawiają się chwilową niechęcią do opieki na dzieckiem, która szybko mija, jednak czasem zdarza się, iż pojawia się depresja poporodowa.

 

Zmiany hormonalne a depresja

Po narodzinach dziecka ciało w dalszym ciągu, przez pewien czas, jest w odmiennym od normalnego stanie. Hormony nadal szaleją, przez co pojawiają się częste zmiany nastroju od euforii po płacz. Zdarza się, że nagły smutek oraz melancholia powodują, że matka nie chce zajmować się dzieckiem przez pierwsze kilka dni. Jest to tak zwany baby blues, który jednak szybko mija. Stopniowo kobieta uspokaja się i wykazuje chęci do zajmowania się maluchem. Gorzej jednak, kiedy smutek, niechęć, zmiana nastrojów nie odpuszczają. Jeżeli po 3 tygodniach nie widać poprawy, lecz pogorszenie sytuacji psychicznej oraz fizycznej, można podejrzewać początku depresji poporodowej. Jest to trudna choroba, zwłaszcza ze względu na problemy z jej rozpoznawaniem.

Depresja poporodowa – objawy fizyczne

Gdy pojawia się depresja poporodowa objawami nie są jedynie problemy psychiczne. Cierpi również ciało. Nie zawsze wszystkie symptomy fizyczne występują, jednak jest kilka, na które warto zwrócić uwagę w szczególności. Częste migreny, bóle głowy to jedne z objawów depresji poporodowej. Mogą pojawić się również problemy ze snem, przybierające postać bezsenności, nadmiernej senności albo częstego budzenia się bez powodu.

Istotnie, młode mamy bywają zmęczone zarówno po porodzie, jak i pierwszymi miesiącami z dzieckiem, jednak jeżeli zmęczenie nie pozwala nawet na wstanie z łóżka, do znak, że nie jest ono związane tylko z nadmiarem obowiązków.

Psychiczne objawy depresji

Na szczególną uwagę zasługują objawy psychiczne, emocjonalne depresji poporodowej. To one pozwalają rozpoznać ją z całkowitą pewnością. Pewną trudnością jest jednak fakt, że kobiety rzadko mówią o emocjach, które wskazują na chorobę. Wydaje im się, że muszą cieszyć się z dziecka, muszą być szczęśliwe, przez co kryją w sobie uczucia, pogłębiając schorzenie.

Młoda mama, która boryka się z depresją odczuwa przede wszystkim smutek, nic jej nie cieszy, nie bawi, w zabawach z dzieckiem nie znajduje przyjemności. Jest również bardziej skora do płaczu oraz ma liczne stany lękowe, często związane z myślą, że nie podoła obowiązkom.

Motywacyjne objawy depresji

Zdrowe mamy, nawet jeśli przeszły przez fazę baby blues, szybko odzyskują energię i mają jej zaskakująco dużo. Zajmują się dzieckiem i mogłyby obdzielić swoim nastrojem jeszcze innych. W przypadku matek dotkniętych depresją poporodową trzeba zwrócić uwagę na pojawiającą się u kobiety niechęć do działania. Nie jest ona chwilowa, lecz narasta i często wiąże się z nieumiejętnością podejmowania decyzji. To z kolei powoduje apatię, a nawet brak sensu życia.

W skrajnych przypadkach nie rozpoznana i nie leczona depresja poporodowa może prowadzić do prób samobójczych albo chęci wyrządzenia krzywdy dziecku, jako sprawcy problemów, które kobieta odczuwa.

Karolina Skrzek