PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Czyścimy samochód z alergenów

Czyścimy samochód z alergenów

Pleśń lubi wilgoć

Zamoczone, brudne dywaniki i tapicerka to miejsca, w których chętnie lęgną się roztocza, grzyby i pleśń. Te są wrogami wszystkich alergików i nie tylko. Przed wejściem do mieszkania wycieramy nogi o wycieraczkę – tutaj nie mamy takiej możliwości, dlatego każdy deszcz czy śnieg to kolejna porcja wilgoci wniesiona do samochodu na naszych butach.

Nie da się tego uniknąć, dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe dywaniki. Nie są one może zbyt estetyczne, ale za to są łatwe do czyszczenia i suszenia. Grzyby i pleśń nie mają szans. Podczas wizyty w myjni po prostu wyciągnij je na zewnątrz samochodu i przepłucz strumieniem wody.

Jeśli jesteś uczulony na składniki środków czystości, lepiej będzie, jeśli sprawdzisz najpierw skład tego, co oferuje myjnia. Na wszelki wypadek miej przy sobie coś sprawdzonego. Zalecana jest szczególna ostrożność przy myciu kierownicy, której przecież dotykamy gołymi dłońmi. Wysypka na wnętrzu dłoni to nic przyjemnego.

Po umyciu kabiny kierowcy dokładnie ją wysusz i przewietrz. Pozwoli Ci to pozbyć się oparów detergentów, które mogą wywołać u Ciebie łzawienie czy ból głowy. Dodatkowo obniżysz poziom wilgoci w powietrzu.

Czyścimy samochód z alergenów

Walka z roztoczami…

W samochodzie, tak jak wszędzie indziej kumuluje się kurz i od czasu do czasu trzeba go usunąć. Chociaż dla nas, alergików, to przeważnie nieprzyjemne zadanie, warto go podjąć, najlepiej ubezpieczonym w maseczkę na twarz i okulary. Pełne zakamarków wnętrze samochodu to wręcz wymarzone siedlisko kurzu.

Odkurzanie to nudna czynność wymagająca dokładności. Wiele osób zadowala się pobieżnym przetarciem szmatką i paroma ruchami odkurzacza. Niestety, to nie wystarcza. Należy rozłożyć siedzenia, gdyż całkiem sporo kurzu gromadzi się… pod naszym siedzeniem. Często zapominamy też o odkurzeniu pod fotelami i w bagażniku. Dostępne na stacjach benzynowych czy w myjniach odkurzacze nierzadko mają słaby ciąg, dlatego czynność tę należy w miarę często powtarzać.

Myjnia tradycyjna czy parowa?

Do ciekawych, a coraz bardziej popularnych rozwiązań trzeba zaliczyć czyszczenie parą oraz ozonowanie. To pierwsze ma zalety cenne przede wszystkim dla alergików, ponieważ nie używa się w nim żadnych detergentów, które mogłyby później uczulać kierowcę lub jego pasażerów.

Wypuszczony pod ciśnieniem gorący strumień pary wodnej działa w sposób dezynfekujący, niszcząc bakterie, które mogą znajdować się w tapicerce. Tę metodę zwalczania brudu stosuje się z powodzeniem również do czyszczenia karoserii aut – tutaj można już stosować różnego rodzaju detergenty.

Czyszczenie parą jest bardzo ekologiczne. Do umycia jednego samochodu zużywa się ok. 4 litrów wody (50 razy mniej niż w przypadku tradycyjnej myjni) i właściwie nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych.

Ozonowanie natomiast służy głównie do odkażania układów wentylacji samochodowej bez używania środków chemicznych. W instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych osadza się pył pełen bakterii i grzybów, których mechanicznie wtryskiwane środki chemiczne nie dosięgają.

Ozonowanie jest tu świetnym rozwiązaniem, a co więcej, przy jego pomocy usuwa się wszystkie niechciane zapachy z kabiny samochodu, a sam proces jest bardzo szybki i na efekty nie trzeba czekać.

BZ+JPR

Komentarze

Piotr Małkowski

6 lat temu

Troche sprzecznosci jest tu zwiazanych z ozonowaniem, byc moze dlatego, ze artykul jest napisany 3 lata temu i wtedy wiedza byla bardzo nikla w tym temacie. Ozon ma bardzo szerokie spektrum zastosowan. Jestem specjalista w tej dziedzinie. Wykonuje takie zabiegi w przedszkolach, salach zabaw, biurach, autach, domach i mieszkaniach. Ozon niszczy bakterie, wirusy, alergeny, takze zapachy oraz pasozyty. Para to pomylka, nie dotrzemy z nia wszedzie i nie wszedzie mozna ja zastosowac. Moze to byc jako zabieg wspomagajacy. Ozon nie potrzebuje wspomagania a badania mikrobiologiczne potwierdzaja calkowita sterylnosc wyozonowanego pomieszczenia. W przypadku przedszkoli, ktore regularnie sa ozonowane to zachorowalnosc dzieci jest bardzo ograniczona.

Zostaw komentarz