kosmetyki wegańskie
Zdjęcie autorstwa Alesia Kozik z Pexels

Kosmetyki wegańskie stały się ostatnio niezwykle popularne. Nic dziwnego, wszak coraz większą wagę przywiązujemy do tego, aby stosowane przez nas produkty były bezpieczne dla środowiska, a ich wytwarzanie przebiegało w sposób etyczny.  Kosmetyki wegańskie doskonale wpisują się w preferencje świadomych konsumentów. W większości przypadków mają naturalne składy, dlatego też nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto są produkowane w sposób etyczny, nie przyczyniając się do cierpienia zwierząt.

Spis treści:

  1. Kosmetyki wegańskie i ich bogata oferta
  2. Wybór kosmetyków – na co warto zwrócić uwagę?
  3. Kosmetyki roślinne pozyskiwane bez cierpienia zwierząt
  4. Kosmetyki naturalne o roślinnym składzie – poznaj ich zalety!
  5. Rośliny wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym

Kosmetyki wegańskie i ich bogata oferta

Kosmetyki wegańskie są dziś obecne nie tylko w niszowych drogeriach internetowych, ale też coraz częściej można je spotkać w popularnych sieciach drogerii. Wbrew obiegowej opinii, mamy tutaj do czynienia z ogromnym wyborem produktów. Na rynku znajdziemy wegańskie pasty do zębów, kremy do twarzy, dezodoranty, balsamy do ciała, lakiery do paznokci oraz kosmetyki do makijażu. Jak widać, możemy czerpać naturalne składniki z natury bez szkody dla naszej urody i zdrowia, zachowując przy tym czyste sumienie.

Wybór kosmetyków – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, czy dany produkt jest adekwatny do potrzeb naszej skóry, włosów czy paznokci. Po drugie, cena kosmetyku także odgrywa istotną rolę. Nie wszystkich stać na zakup kremu do twarzy za 200 zł. Także żel pod prysznic za 50 zł dla niektórych osób może stanowić spory wydatek, który dość mocno obciąża domowy budżet. Po trzecie, nie mniej istotny od pozostałych dwóch aspektów jest skład kosmetyku. Ważne, aby dostarczał tego, co najlepsze, nie przyczyniając się przy tym do cierpienia zwierząt. Unikajmy produktów naszpikowanych silikonami, pochodnymi parafiny, sztucznymi barwnikami, konserwantami i substancjami zapachowymi. Tego typu kosmetyki nie tylko stanowią spore obciążenie dla środowiska naturalnego, ale też mogą alergizować i zapychać pory, przyczyniając się do wysypu pryszczy oraz rozwoju trądziku kosmetycznego.

Kosmetyki roślinne

Zdjęcie autorstwa Polina Kovaleva z Pexels

Kosmetyki roślinne pozyskiwane bez cierpienia zwierząt

Kosmetyki wegańskie charakteryzują się tym, iż nie zawierają substancji pozyskiwanych ze zwierząt takich jak: żelatyna, kolagen, retinol czy keratyna. Mało tego, nie znajdziemy w nich również substancji wytwarzanych przez naszych braci mniejszych takich jak miód, mleko czy jaja. Kosmetyki wegańskie bazują na składnikach pochodzenia roślinnego oraz mineralnego. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z prawdziwym bogactwem. Oleje roślinne czy ekstrakty z roślin potrafią zdziałać wiele dobrego dla naszej cery. Jednocześnie firmy oferujące kosmetyki roślinne zazwyczaj zwracają uwagę na to, aby ich produkty były wolne od GMO, substancji chemicznych takich jak konserwanty, sztuczne barwniki, silikony czy pochodne ropy naftowej.  Jednak warto zachować czujność. Nie wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne. Aby tak je nazywać, wystarczy nie dodawać do nich składników pochodzenia odzwierzęcego. Parafina czy silikony to substancje, których unika wiele świadomych konsumentek, ale można je też znaleźć w kosmetykach wegańskich. W związku z tym zawsze dokładnie czytaj etykiety produktów, które zamierzasz kupić. Inaczej może spotkać cię przykra niespodzianka.

Kosmetyki naturalne o roślinnym składzie – poznaj ich zalety!

Jeśli kosmetyki wegańskie rzeczywiście mają naturalny skład, to mogą przynieść świetne rezultaty w codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy o tym, że rośliny i minerały stanowią bogactwo substancji aktywnych.  Kosmetyki roślinne nierzadko świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cery wrażliwej, ponieważ są wolne od substancji potencjalnie drażniących i alergizujących.  W tych o naturalnym składzie nie znajdziemy też parafiny, która wykazuje działanie komedogenne, czyli zapycha pory skóry, przyczyniając się do powstawania niedoskonałości.  Kosmetyki wegańskie, jeśli rzeczywiście posiadają ekologiczny rodowód, nie naruszają naturalnej warstwy hydrolipidowej, która pełni rolę bariery ochronnej.

Rośliny wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym

Co możemy znaleźć w tego typu produktach? Wiele z nich bazuje na aloesie, arnice górskiej, lawendzie, brzozie białej, tymianku czy oleju z pestek winogron. Działanie tych składników jest dobrze znane. Wiele z nich już dobrych parę wieków temu znalazło zastosowanie w medycynie ludowej oraz w walce z problemami dermatologicznymi.  W związku z tym warto postawić na kosmetyki naturalne o roślinnym składzie.