Czym różni się astma od POChP?

ABC astmatyka

Ponad 90% pacjentów może w pełni kontrolować swoją chorobę, poddając się nowoczesnej i skutecznej terapii. Zasadniczą rolę w leczeniu odgrywa długofalowa relacja pacjenta z lekarzem oraz postawa pacjenta wobec przewlekłej choroby i sposobu jej leczenia.

Wielu chorych przyjmuje leki tylko doraźnie – i to głównie najsilniej działające preparaty, szybko rozkurczające oskrzela w momencie wystąpienia ataku duszności, zaniedbując tak ważną codzienną systematyczność.

Ze względu na lęk przed wystąpieniem duszności astmatycy unikają wysiłku fizycznego. A ograniczenie ruchu, niechęć do ćwiczeń powoduje brak umiejętności świadomego kontrolowania oddychania, czego można się nauczyć od wykwalifikowanego rehabilitanta.

Fizjoterapia w astmie

Ma na celu przywrócenie prawidłowego fizjologicznego mechanizmu oddychania przeponowego, uczy postępowania w sytuacji napadu duszności, pozwala na utrzymanie dotychczasowej sprawności układu oddechowego lub poprawienie jej poprzez ćwiczenia oddechowe i ogólnokondycyjne, a także uczy efektywnego kaszlu.

Z czego korzystać przy astmie

Każdy astmatyk powinien znać szczytowy przepływ wydechowy PEF (peak expiratory flow), dokonując pomiarów 2 x dziennie.
Wielu astmatyków powinno używać spejser (w ciśnieniowych inhalatorach indywidualnych), umożliwiający prawidłową inhalację, zwiększający dostęp leku do płuc i zmniejszający osadzanie się leku w górnych drogach oddechowych, zmniejszając ryzyko działań ubocznych leku, w stanie ostrej duszności umożliwia bezpieczne podawanie stosunkowo dużej dawki leku rozkurczowego.

Czym różni się astma od POChP?Niektórzy powinni stosować nebulizator sprężarkowy czyli inhalator z napędem elektrycznym, który jest przydatny dla korzystających z pomocy pogotowia ratunkowego z powodu napadów duszności czy ciężkiej astmy.

Uczuleni na roztocza powinni nie tylko unikać wyposażenia domu w pledy, dywany, tapicerowane meble, w których gromadzeni się kurz, ale stosować oczyszczacz powietrza.

Uczuleni na jad owadów – nosić ze sobą strzykawkę z adrenaliną i spróbować odczulania.

Źródło – Towarzystwo Przyjaciół Chorych na Astmę, materiały edukacyjne Szkoły dla Chorych na Astmę