Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Na czym polega dieta hipoalergenowa?

na czym polega dieta hipoalergenowa

Istnieją różne diety, mniej czy bardziej skuteczne, także dla alergików. Jedną z nich jest jedłospis, wykluczający znane alwrgeny pokarmowe. Na czym polega dieta hipoalergenowa?

Dieta hipoalergenowa

Alergie pokarmowe to prawdziwe utrapienie rodziców i ich dzieci. Coraz więcej nowo narodzonych dzieci wykazuje objawy uczuleń pokarmowych, szczególnie na mleko. Wśród uczulających alergenów znajdziemy także owoce cytrusowe, pszenicę, jaja, soję, orzechy czy czekoladę. Problem alergii pokarmowej u noworodka powiększa się, jeśli dziecko jest karmione piersią. Wtedy winowajca mogą być alergeny, dostarczane wraz z pokarmem matki. W celu leczenia tego typu uczulenia opracowano dietę hipoalergenową, która ma zmniejszać objawy alergii.

Na czym polega dieta hipoalergenowa?

Dieta hipoalergenowa polega na unikaniu spożywania najbardziej uczulających produktów takich jak mleko krowie, soja, pomidory czekolada, cytrusy czy miód. Produkty spożywane przez matkę dziecka, oddziałują na układ immunologiczny dziecka. Gdy pojawiają się niepokojące objawy w postaci zmian skórnych czy problemów z układem pokarmowym, podejrzenie pada na alergię. Dieta hipoalergenowa pozwala na zniwelowanie tego typu objawów. Dziecko może być dalej bezpiecznie karmione piersią. Taki rodzaj odżywiania jest również metodą zapobiegania kolek dziecięcych, co udowodniły badania naukowe.

Dieta dla matki i dziecka

dietaOkazuje się, że przestrzeganie diety hipoalergenowej przez matki karmiące może zmniejszyć objawy alergii pokarmowych i takie dolegliwości jak kolki jelitowe. Dieta hipoalergenowa może okazać się dość rygorystyczna dla matki. Jednak zmiany żywieniowe mogą okazać się jedyną, skuteczną metodą na walkę z objawami dokuczliwej alergii. Uczulenie pokarmowe może minąć wraz z wiekiem dziecka. Dieta hipoalergenowa jest konieczna tylko w okresie laktacji. Po odstawieniu dziecka od piersi, kobieta może wrócić do spożywania wcześniej odstawionych produktów.

Zdrowie dziecka jest dla matki najważniejsze. Skoro istnieje dieta, która choć w małym stopniu może pomóc na objawy alergii, to warto wprowadzić ją w życie. Zanim zdecydujemy się na takie odżywianie, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Katarzyna Antos