prezbiopia
Josh Calabrese z Unsplash

Istnieje wiele schorzeń, które uniemożliwiają ludziom ostre widzenie. Problemem, który dotyka bardzo wiele osób jest prezbiopia (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia), zwana także starczowzrocznością. Jest to zaburzenie prawidłowego widzenia, które pojawia się statystycznie po przekroczeniu wieku 40 lat. Objawia się tym, że obiekty znajdujące się blisko oka wydają się bardzo niewyraźne, wręcz rozmazane. Jest to niezwykle duże utrudnienie w przypadku czytania książki lub korzystania ze smartfona.

Ludzie cierpiący na tę przypadłość niezwykle często dochodzą do wniosku, że przydałyby im się dłuższe ręce, gdyż żeby wyraźnie widzieć tekst, niejednokrotnie są zmuszeni odsuwać książkę lub telefon jak najdalej od oczu. Niestety, prezbiopia dotyka wszystkich. Jedni doświadczają jej wcześniej, inni później. W naszej gałce ocznej znajduje się soczewka. Załamuje ona promienie świetlne i przenosi na siatkówkę. To ona odpowiada za regulację ostrości obrazu, który widzimy. Wraz z wiekiem jej elastyczność znacząco się zmniejsza, co powoduje lekkie zaburzenia widzenia.

Proces zmniejszania elastyczności trwa mniej więcej do osiągnięcia wieku 60 lat. Przyczyny tego zjawiska wiążą się zatem głównie ze starzeniem. Po ukończeniu 40 lat warto udać się na badania mające na celu zdiagnozowanie tego schorzenia. Takie badanie jest konieczne, aby wykluczyć dalekowzroczność lub astygmatyzm. Jeżeli mamy zaburzenia widzenia przed osiągnięciem wieku 40 lat, bardziej prawdopodobne jest cierpienie na te dwie przypadłości. Prezbiopia jest zmianą w organizmie, której nie sposób uniknąć. Jest to nieodłączny element naszego życia, podobnie jak siwienie, łysienie, czy pojawianie się zmarszczek.

Warto pogodzić się z takim stanem rzeczy i zastosować środki, które zminimalizują negatywne skutki starzenia się soczewki. Wiele ludzi używa tak zwanych „okularów do czytania”. Umożliwiają one widzenie małych liter, równocześnie zmniejszając ostrość obiektów znajdujących się daleko. Ciężko sobie wyobrazić zakładanie i zdejmowanie okularów w każdej sytuacji wymagającej spojrzenia na ekran telefonu komórkowego. Warto zatem poszukać czegoś, co umożliwi wyraźne widzenie obiektów zarówno znajdujących się blisko, jak i daleko.

Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się multifokalne szkła kontaktowe. Charakteryzują się one różnorodną mocą na powierzchni, dzięki czemu pozwalają oku na dostosowanie się do zmiany odległości oraz wyraźne odbieranie świata. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż popularne okulary progresywne, w szczególności dla osób o wyjątkowo aktywnym trybie życia.

Tekst partnera