instant

Przetworzona żywność to jeden z wyznaczników współczesnego odżywiania. Gotowe zupy sosy oraz inne tego typu produkty goszczą na sklepowych półkach oraz w naszych kuchniach. Czy żywność instant może powodować uczulenie?

Żywność instant

Jedzenie typu instant to przede wszystkim produkty, które przygotujemy w krótkim czasie. Zupy w proszku, zupki chińskie, sosy w proszku czy inne tego typu produkty zaliczają się do grypy instant. Wraz z rozwojem życia brakuje nam czasu na przygotowanie posiłków, dlatego sięgamy po gotowe jedzenie które wystarczy zalać wrzątkiem lub podgrzać w kuchence mikrofalowej. Wydaje się proste i praktyczne, wręcz idealne dla osób, którym wiecznie brakuje czasu. Jednak czym się różni tradycyjna zupa z warzywami czy makaronem od tej ukrytej w torebce? Przede wszystkim składem. Ugotowanie zupy zajmuje trochę czasu, Musimy obrać i pokroić warzywa, doprawić wszystko i gotować na wolnym ogniu. Zupkę w proszku wystarczy zalać, odczekać kilka minut i zjeść. O tyle, ile naturalne produkty mogą nas uczulać, składniki jedzenia instant nie pozostają obojętne w tym temacie.

Czy żywność instant może powodować uczulenie?

Żywność instant to przede wszystkim źródło barwników, konserwantów i wszelkich innych składników, które wywołują alergie. Tego typu jedzenie może powodować uczulenie. Pomidorowy smak zupy w proszku czy czerwony kolor zawdzięczamy chemicznym substancjom, na które nasz organizm może zareagować negatywnie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile szkodliwych związków zawiera żywność instant. Alergicy są na nie szczególnie narażeni. Objawy alergiczne zwykle dotyczą skóry i układu pokarmowego. U nadwrażliwych na konserwanty i inne tego typu substancje mogą wystąpić zmiany skórne w postaci wysypki, pokrzywki czy obrzęku. Ból brzucha czy biegunka to częste objawy ze strony układu pokarmowego alergika. Jedzenie instant nie jest zdrowe dla człowieka, który nie jest uczulony, a co dopiero dla alergików. Spożywając takie pokarmy tylko szkodzimy pracy organizmu, zaburzając jego prawidłowe funkcjonowanie. Jedzenie w proszku często zwiera skrobię, mleko oraz wiele przypraw, które także są sprawcami reakcji alergicznych. Spośród dodatków, które najczęściej uczulają wyróżnia się glutaminian, lecytyna sojowa oraz barwniki. Sosy, konserwy, serki topione, margaryna, puree ziemniaczane w proszku czy koncentraty zup to tylko niektóre z produktów, które mogą powodować uczulenie pokarmowe.

Wniosek jest prosty. Osoby uczulone powinny unikać spożywania żywności instant. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięganie po naturalne, jak najmniej przetworzone produkty. Sztuczne substancje chemiczne może dodają smaku potrawom, ale pozbawiają ich substancji odżywczych i witamin, tak potrzebnych dla rozwoju organizmu. Wybierając nieprzetworzone jedzenie i samemu przygotowując posiłki zyskujemy gwarancję i ochronę naszego zdrowia. Unikamy w ten sposób niechcianych objawów alergii, jedząc zdrowo i smacznie.

Katarzyna Antos