Alergia to błędna reakcja układu odpornościowego na czynniki pochodzące ze środowiska. Nasz organizm uznaje je za szkodliwe patogeny i usiłuje zwalczyć za pomocą stanu zapalnego. Kontakt z alergenem wywołuje przykre objawy, takie jak pokrzywka, katar sienny czy biegunka. Pierwsze symptomy uczulenia pojawiają się zazwyczaj w wieku niemowlęcym lub wczesnodziecięcym. U dorosłych występują znacznie rzadziej. Czy z alergii się wyrasta?
Za alergie najczęściej odpowiedzialne są substancje przyjmowane wraz z pokarmem lub alergeny wziewne. Niestety, alergicy często wykazują nadwrażliwość na więcej niż jeden czynnik uczulający. Nierzadko uczulenie na produkty spożywcze idzie w parze z alergią na pyłki roślin czy kurz. Organizm osób skłonnych do uczuleń ma tendencję do nadmiernej reakcji na wiele różnych substancji. Jednak procentowo więcej alergików jest wśród dzieci niż dorosłych. Czy oznacza to, że uczulenie może minąć?
Alergia u dzieci
Pierwsze objawy uczulenia można zaobserwować już u kilkutygodniowego dziecka. Maluchy cierpią na kolki alergiczne, bóle brzucha i ulewanie. Na ich skórze pojawia się pokrzywka i nieestetyczny wyprysk. Do tego mogą mieć katar, pokasływać i być rozdrażnione. Przyczyną tych symptomów najczęściej jest alergia pokarmowa. Dzieje się tak dlatego, że układ trawienny tak małych dzieci nie jest jeszcze całkiem rozwinięty. Przez to nie potrafi poradzić sobie z trawieniem niektórych składników. Główną przyczyną uczulenia na pokarm u dzieci jest zbyt wczesne wprowadzenie do ich diety białek mleka. Silnie uczulają również ryby, cytrusy, orzechy, czekolada i jajka. Produkty o właściwościach uczulających należy dziecku podawać ostrożnie i pojedynczo. Warto uważnie obserwować malucha po posiłku, aby nie przeoczyć objawów alergii. Dzieci mogą również uczulić się na alergeny wziewne: naskórek zwierząt domowych, kurz i pyłki roślin.
Alergia u dorosłych
Alergia może pojawić się w każdym wieku. Skłonność do reakcji alergicznych może być przez lata utajona. Jednak nie oznacza to, że nigdy nie zachorujemy. Pierwsze objawy mogą się rozwinąć nawet po 50. roku życia. Uczuleniom sprzyja zanieczyszczone środowisko miejskie, przewlekły stres oraz długotrwały kontakt z uczulającą substancją. Typowo w wieku dojrzałym pojawia się uczulenie na owoce morza. Osoba, która dotąd bezproblemowo spożywała ryby czy małże, może nagle po ich zjedzeniu poczuć się słabo. Najgroźniejszą reakcją na te alergeny jest wstrząs anafilaktyczny, który niekiedy prowadzi nawet do śmierci. U osób między 20. a 30. rokiem życia rozwinąć się może również alergia na pyłki roślin. Objawia się ona nieżytem nosa, łzawieniem oczu i napadami kichania. Wystąpienie takich symptomów powinno skłonić nas do wizyty u alergologa. Dokładne testy na alergię pozwolą nam potwierdzić lub wykluczyć uczulenie.
Jak często u dzieci i dorosłych występują alergie?
Statystycznie więcej alergików jest wśród dzieci. Maluchy między 1. a 2. rokiem życia często wykazują objawy atopowego zapalenia skóry. Występują one nawet u 10% dzieci w tym wieku. Na AZS cierpi już tylko 7,5% dzieci i młodzieży w okresie od 6. do 18. roku życia. Wśród dorosłych schorzenie dotyka tylko 1-2% populacji. Podobny spadek ma miejsce w przypadku alergii pokarmowych. Roczne maluchy znacznie częściej źle reagują na pokarmy niż dzieci dziesięcioletnie i starsze. Także astma i alergiczny nieżyt nosa występują częściej u młodszych osób. Z danych statystycznych wynika więc, że duża część uczuleń mija wraz z wiekiem. Czy z alergii się wyrasta?
Czy z alergii się wyrasta?
Część alergii mija wraz z wiekiem. Nierzadko zdarza się, że objawy uczulenia osłabiają się na tyle, że dorosła osoba zapomina o jego istnieniu. Prawdopodobnie z upływem czasu nasz organizm przyzwyczaja się do alergenu. Układ immunologiczny staje się mniej wrażliwy na jego działanie. Na tym założeniu opiera się przyczynowa metoda leczenia alergii, czyli immunoterapia. Polega ona na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenów, aby jego organizm nauczył się je tolerować. Samoistnie osłabia się lub nawet zanika duża część alergii pokarmowych. Z czasem dzieci zaczynają lepiej tolerować orzechy, mleko czy jaja, na które przedtem reagowały nadwrażliwością. W trakcie badań stwierdzono, że im niższy jest poziom przeciwciał IgE we krwi alergika, tym większe jest prawdopodobieństwo, że schorzenie minie. Niestety, alergia może powrócić po kilku czy kilkunastu latach. Dlatego warto zachować ostrożność, gdy sięgamy po produkty, na które byliśmy wcześniej uczuleni.
Karolina Solga