Ciąża i dziecko

Czy wychowujesz córkę na silną kobietę?

Czy wychowujesz córkę na silną kobietę

Kobiety, nawet gdy są inteligentne i mają kompetencje, boją się ubiegać o najwyższe stanowiska. To ogromna wina ich matek, które nie zaszczepiły w nich wewnętrznej siły, która każe pokonywać przeszkody. Czy wychowujesz córkę na silną kobietę?

Czy dajesz córce do zrozumienia, że ma równe prawa?

Bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy, że przekazują swoim córkom niewłaściwy wzorzec zachowań. Jeśli wymagają od nich pomocy w domu, a jednocześnie swoim synom pozwalają się bawić, to uczą swoje córki usługiwania innym.  Podobnie gdy matka jest słaba i pozwala sobą swobodnie dyrygować, gdy zawsze spełnia zachcianki męża.

Czy chwalisz córkę za jej osiągnięcia?

Warto zaszczepić w córce chęć nauki i samodoskonalenia. Chwal ją za wszystko, co jej wyjdzie. Dzięki temu pokażesz jej, że nie ma przeszkód, których nie mogłaby pokonać. Jest to szalenie ważne, ponieważ chwalenie za osiągnięcia rodzi poczucie sprawczości i kształtuje wysoką samoocenę.

Czy pozwalasz jej swobodnie rozwijać zainteresowania?

Czy nie jesteś zbyt schematyczna w sposobie, jaki wychowujesz swoją córkę? Wiele matek uważa, że ich pociecha ucieszy się z nowej lalki, zestawu imbryczków i garnków. Zupełnie ignoruje przy tym fascynację córki klockami, puzzlami itp.

Czy uczysz ją asertywności?

Czy twoja córka wie, że zawsze może powiedzieć: nie? To bardzo ważne, aby nauczyć ją odmawiać innym. W przeciwnym wypadku jej przyszły szef, facet i przyjaciele będą ją wykorzystywać na każdym kroku. Takiego losu chyba nie chciałabyś dla swojej córki?

Czy pozwalasz jej mieć własne zdanie?

Gdy pytasz córkę o zdanie i liczysz się z nim, uczysz ją wyrażania własnych poglądów. W przyszłości twoja córka będzie sobie dobrze radziła w pracy, bo będzie potrafiła zaproponować zespołowi własne rozwiązania.

Czy pokazujesz jej, że życie kobietą nie ogranicza się do posiadania męża?

Ważne, aby pokazać swojemu dziecku, że nasze życie nie sprowadza się do znalezienia męża i urodzenia dzieci. Równie wartościowe może być rozwijanie swoich zainteresowań, wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery itp. Ważne, aby córka czuła, że każda jej decyzja spotka się z akceptacją matki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *