ABC alergii NAJNOWSZE ZAPOBIEGANIE ALERGII

Czy warto nosić maseczki antysmogowe?

maseczki antysmogowe

Gdy smog spowił Polskę, jak nigdy wcześniej, zaczęliśmy głębiej zastanawiać się nad jego szkodliwością dla zdrowia. Problem istniał już wcześniej, ale dopiero niedawno osiągnął skalę, o której raczej nikt nie marzył. Wraz z tematem smogu pojawiło się wiele pytań, także o maseczki antysmogowe. Czy warto je nosić?

Problem z zanieczyszczeniem powietrza

Smog jest mieszaniną pyłów i tlenków, które przypominają mgłę. Jest zjawiskiem atmosferycznym, do którego przyczynia się człowiek. Spaliny i dymy pochodzące z systemów grzewczych, fabryk oraz pojazdów zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy. Tym samym smog przyczynia się do rozwoju alergii i astmy. Zawieszone pyły podrażniają drogi oddechowe. Specjalne stacje monitorują ilość zanieczyszczeń w naszej atmosferze. Dzięki gromadzonym danym mamy obraz dotyczący skali problemu i lokalizacji w których występuje. Najgorsza sytuacja występuje w sezonie grzewczym, kiedy palimy w piecach, które wydzielają zanieczyszczenia do atmosfery. Polska została określona mianem Europejskiej stolicy smogu, ze względu na największe zanieczyszczenie w całej Europie. I mimo tego, że do stanu takiego jak w Japonii dużo nam brakuje, mamy powody do obaw.

Walka ze smogiem

W ciągu ostatnich kilku tygodni, alarmy smogowe prezentowały przerażające dane. Stan powietrza w niektórych miastach okazał się tragiczny, na tyle, by odwołać zajęcia lekcyjne czy udostępnić kierowcom bezpłatną komunikację miejską. Takie działania mają na celu walkę ze smogiem, który jest zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie alergików, dzieci i osób starszych. Miasta robią co w ich mocy, by ograniczyć emisję tlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji chemicznych. Wzmożono kontrole dotyczące rodzaju opału. Okazuje się, że palimy słabej jakości opałem lub przedmiotami, których spalanie w warunkach domowych jest całkowicie zabronione. Poszczególne miasta zastanawiają się nad specjalnymi ustawami, nawiązującymi do ochrony środowiska i problemu smogu, by poprawić jakość powietrza. Jedną z metod walki są także maseczki antysmogowe, które stają się u nas coraz bardziej popularne.

Czy warto nosić maseczki antysmogowe?

Z uwagi na stan powietrza w wielu rejonach kraju, zaleca się noszenie maseczek antysmogowych. Maski przeciwpyłowe chronią układ oddechowy. Zatrzymują szkodliwe substancje, które mogłyby przedostać się do dróg oddechowych, powodując kaszel czy objawy astmatyczne. To szczególnie ważne dla osób z chorobami płuc czy oskrzeli. W sklepach znajdziemy maseczki, które zawierają filtry wyłapujące pyły. Ich ceny mogą zadziwiać, ale jak podkreślają specjaliści, nie warto na nich oszczędzać, szczególnie jeśli czynnie uprawiamy sport na świeżym powietrzu. O zdrowie zadbała także policja, która postanowiła wyposażyć małopolskich policjantów w tego typu gadżety. Maseczki antysmogowe mają zwiększyć komfort pracy jednostkom drogowym, które w największym stopniu narażone są na działanie smogu. Korzystanie z masek podczas służby nie jest obowiązkowe. Zdania, co do podjęcia takich kroków są podzielone. Jedno jest pewne, w grę wchodzi ludzkie zdrowie. Maseczki nie usuną problemu, ale mogą pomóc tym, którzy rzeczywiście mają kłopoty zdrowotne, za którymi stoi nieszczęsny smog.

maseczkiNa chwilę obecną, maseczki antysmogowe na ulicach polskich miast wciąż są dość nietypowym zjawiskiem. Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza, możemy spodziewać się coraz większej ilości osób, które z takimi dodatkami spotkamy na ulicach. Miejmy jednak nadzieję, że organizacjea zajmujące się ochroną środowiska podejmą odpowiednie kroki, w kierunki poprawy stanu powietrza, byśmy mogli czuć się zdrowo i oddychać swobodniej.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2