kofeina

Kawa to dla niektórych osób napój, bez którego trudno im funkcjonować. W temacie picia kawy w ciąży krążą róże, często sprzeczne informacje. Czy w ciąży można pić kawę?

Pić kawę czy nie pić?

Kawa podobnie jak alkohol, w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Kofeina pobudza nas do działania, dlatego tak wiele osób zaczyna swój dzień od filiżanki małej czarnej. Nie ma pewności, że picie kawy w trakcie ciąży jest bezpieczne dla kobiety oraz jej dziecka. Ale czy całkowicie trzeba zrezygnować z ulubionego napoju?

Czy w ciąży można pić kawę?

Lekarz z reguły powie kobiecie oczekującej na poród, by zrezygnowała z picia kawy. Kofeina jak główny składnik kawy utrudnia przyswajanie cennych pierwiastków, takich jak wapń i żelazo. U kobiety spodziewających się dziecka bardzo często można zaobserwować ich niedobór. Kawa wykazuje także działanie moczopędne i nasila zgagę. Kobiety w ciąży, które piją kawę, mogą być bardziej nerwowe, niespokojne i pobudzone, ponieważ tak działa na nie kofeina. A doskonale wiemy, że w tym wyjątkowym stanie, stres i zdenerwowanie to raczej niewskazane uczucia. Duża ilość kawy wypijana w czasie ciąży wpływa na masę urodzeniową dziecka. Niska masa urodzeniowa to ryzyko kłopotów zdrowotnych w życiu dziecka, dlatego lepiej kawy unikać, przynajmniej przez te 9 miesięcy. Im więcej filiżanek kawy, tym zwiększa się ryzyko poronienia, a to już poważny argument.

Organizm kobiety może być bardzo przyzwyczajony do kawy, wtedy nie należy jej sobie odmawiać, ale należy robić to z rozsądkiem. Dzienna dawka kofeiny w postaci 200 mg jest bezpieczna dla kobiety ciężarnej i rozwoju dziecka. Oznacza to, że kobieta może dziennie wypić 2-3 filiżanki słabej kawy. Najzdrowsza będzie świeżo mielona kawa, parzona czy ta przygotowywana w ekspresie. Zdecydowanie odradzamy w ciąży picie kawy instant, czy kawy po turecku. Warto pić kawę z mlekiem, dostarczają w ten sposób dodatkową porcję wapnia.

pić kawęPrzyszła mama, musi mieć świadomość, że kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale w czekoladzie, coli czy napojach energetycznych. Zanim więc kobieta sięgnie po filiżankę kawy, musi zastanowić się, jaką dawkę kofeiny zaserwowała swojemu organizmowi wcześniej. Niektóre z pań, na początku ciąży czują wręcz wstręt do zapachu i smaku kawy, co pozwala jej unikać. Alternatywą dla filiżanki czarnego naparu może być zielona herbata, która pobudza tak samo jak kawa, a jest o wiele zdrowsza. Pić można także kawę bezkofeinową, jednak przejście na nią, nie każdego satysfakcjonuje. Źródłem kofeiny jest czarna herbata, więc wystarczy ją ograniczyć, by pozwolić sobie na chwilę przyjemności, przy filiżance ulubionego napoju.

Katarzyna Antos